Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram
26°C
ETKİNLİK TAKVİMİ
Ramazanda Mahallenizdeyiz- Gündoğdu Mahallesi
Bugün, 21:00

Haberler

Doğan, Diyadin’e İzmitlilerin Sevgisini Götürdük

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 3201
Doğan, Diyadin’e İzmitlilerin Sevgisini Götürdük

İçişleri Bakanlığı ve AK Pati Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından Ağrı’nın Diyadin Belediyesi’ne danışman olarak görevlendirilen ve geçtiğimiz günlerde bölgeye giderek incelemelerde bulunan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Diyadin ziyaretiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkan Doğan, “ülkemizin her köşesi bizim vatan toprağımız, bize verilen bu görevle bölgeye gitmek ve orada vatandaşlarla bir araya gelip onlara umut vermek bizim için bir onurdu” dedi.

Bölgede gece geç saatlere kadar toplantılar yapan Doğan “Ağrı sokaklarında gerek vatandaşlarla gerekse esnaflarla bir araya gelişimizde gözlemlediğimiz en önemli şey; sevgi, saygı ve samimi davranışlarıydı. Gerek Ağrı’da gerekse Diyadin’de kimseden uzak kalmadan herkesle iletişime geçtim, herkesin elini sıktım, kıraathanede oturdum çay içtim. Güvenlik açısından bazı bölgelerde uyarılmama rağmen vatandaşlarla iletişimden kopmadım.

Harika Karşıladılar

Misafirperverlikleri harikaydı. Ağrı’ya indiğimiz andan itibaren Ağrı Valisi, kayyum olarak atanan Belediye Başkanı, Başkan Yardımcısı, Emniyet Müdürü inanılmaz güzel bir ev sahipliği yaptılar.

Ağrı Valimizin şehre hâkim oluşu ve bölgedeki olaylara cesur bir şekilde müdahale edişi dikkatimi çekti. Diyadin’de gerçekleştirdiğimiz temel atma töreninin ardından Vali Bey ve beraberindekilerle birlikte yürüyerek valiliğe gelmemiz çok anlamlıydı ve çok önemli mesajlar verdi.

Bizi Bölmeye Çalışanlara İzin Vermeyelim

Biz Diyadin’e bir anlamda İzmit halkımızın sevgisini götürdük. Oradaki insanlarımızın da bizim vatandaşlarımız, bizim kardeşlerimiz olduğu mesajını vermek istedik ve başarılı olduğumuzu da düşünüyorum. Ziyaretimizde benim için önemli olan mesajlardan biri de buydu. Birbirimize sarılalım, ülkemiz üzerine oynana bu oyunlara düşmeyelim. Bu örgütler bir taşeron ve arkalarında bu oyunu oynayan asıl güçler var. Biz, bu oyunları bin yıllardır yaşayan bir millet olarak birbirimize düşmeden, birliğimizi, beraberliğimizi bozmadan bugünlere geldik. Bugünden sonra da bunlar ne yaparsa yapsın yine birbirimize düşmeyeceğiz. Bölgeye gençlerimizin, çocuklarımızın, kadınlarımızın daha güzel koşullarda yaşaması için gittiğimizin mesajını verdik. Kayyum atanan Kaymakam ve Belediye Başkan Yardımcısı son derece büyük bir mücadele veriyor. Devraldıkları belediye eski çalışanlarıyla devam ediyor. Biz oraya gitmenin hakkını vermek istedik. Bizim bu samimi yaklaşımımız ve çabamızın herkesi etkilediğini düşünüyorum.

Yeni Diyadin Marka Olacak

Bizim gitmemizle şehirde yeni bir dönem başladı. Gidişimizle bölgede yeni bir inanç, yeni bir heyecan başladı. Biz, Diyadin’i ‘yeni Diyadin’ olarak markalaştıracağız. Yeni Diyadin’in çok güzel turizm kaynakları var. Önce alt ve üstyapıyı düzeltip, ardından da şehri turizme açacağız. Diyadin kaplıca turizminin cazibe merkezi olacak. Diyadin için kısa, orta ve uzun vadede hedefler belirledik ve bunları kendileriyle de paylaştık. Yol, park, içme suyu problemleri var. Hayvancılığın yoğun olduğu bir bölge olmasına rağmen hayvan kesecek alanları yok, tüm hayvanlar sokak ortalarında kesiliyor. Çocuklar için bilgi evleri, kadınlar için kurs merkezleri yok. Birincil ihtiyaçları belirledikten sonra bir yandan da bölge halkına moral vermek istedik.

Diyadin’de Hiç Sinema Olmamış

Çocuklar için cep sineması kurma talebimizi belirttiğimizde büyükler de heyecanlanarak kendileri de seyretmek istediklerini belirttiler. Çünkü Diyadin’de hiç sinema olmamış. Çorba çeşmesi yapma fikrimizi anlattığımızda bu hizmete çok ihtiyaçları olduğunu söylediler. Köyden hayvanlarını satmak için sabah erken gelen vatandaşların, hastaneye gelenlerin, öğrencilerin bana çok dua edeceklerini ifade ettiler. Bu yapılacaklar bölgeye devletin sıcaklığını da hissettirmiş olacak. AK Parti hükümeti yıllardır bölgeye hiç yapılmayanları yapmaya çalışıp, halkla iç içe olmaya büyük önem veriyor. Ama bizlerin bu dokunuşları, yaklaşımları daha da etkili oluyor. Beni en çok etkileyen olaylardan biri de, on yıllardır ihmal edilmiş Diyadin’de yol yok, asfalt yok, kaldırım yok ama bu şehrin içerisinde Kocaeli’deki hastaneler kadar lüks ve güzel bir devlet hastanesi var. Yine Kocaeli’deki okullardan aşağı olmayan sınıflarında en fazla 35 öğrencisi olan sınıflar, okullar bulunuyor.

PKK’nın Devşirme Yeri

Bu şehir, PKK’nın en önemli eleman devşirme yeri. PKK’nın yapılanmasının en yoğun olduğu Tendürek Dağı’nın eteğinde olması bölgede yaşamanın zorluğunu anlatmaya yeter. Orada konuşulana göre, isteyerek veya zorla her evden en az bir kişi bu örgüte katılmış. Dolayısıyla halk belki devlete gönlünü açacak ama PKK’nın dibinde olması ve tehdit ve zorlamalara maruz kalması ile kararsız kalıyor.

Pişman Çocuk, Diyadin Çocuk Olacak

Diyadin’de kalışımız süresince özellikle halka dokunan hizmetler yapmaya karar verdik. Bu süreçte çocuklar bizim için çok önemli. Hem eğitimlerini en güzel şekilde almalarını, hem de vatan, millet, bayrak sevgisinin öğretilmesini amaçlıyoruz. Bizim Pişman Çocuk Dergimizi, Diyadin Çocuk adıyla hızlıca hazırlayıp, oradaki çocuklarımıza göndereceğiz. Dergide, İzmit’imizin çocuklarının mesajlarına da yer vereceğiz. Belki oradaki çocuklarımızı yaz aylarında buraya getirebiliriz.

Spora Teşvik Edeceğiz

Hayati ihtiyaçları karşılamak önemli ama özellikle gönül bağlarının kuvvetlendirilmesi çok daha önemli. Büyük projeleri devam ettireceğiz ama bir yandan da küçük gibi görünen sosyal ve kültürel dokunuşlara da özellikle ağırlık vereceğiz. Dergi, çorba çeşmesi, cep sineması, eğitimlerine destek gibi dokunuşlarla çocukları hayata kazandırabiliriz. Bölgenin düz olması bisiklet kullanımına çok uygun. Bisiklet dağıtımlarımız ve uygun alanlara yerleştireceğimiz basket potalarıyla Diyadin’deki gençlerimizi, çocuklarımızı spora teşvik edeceğiz. Gençler ve çocuklar, yaşları itibariyle kim yanlarına çekmek, etkilemek isterse oraya gider.

Hizmet Kapınızda Ekibini Orada Da Kuracağız

Vatandaşların belediyeyle bağ kurmasını sağlamamız gerekiyor. İzmit’te kurduğumuz hizmet kapınızda ekibini orada da kuracağız. 5 bin haneye tek tek gidilip, istek ve şikâyetleri sorulup, sonuçlar belediyeye ulaştırılacak. Ayrıca Diyadin’deki muhtarları da şehrimize davet ettim. Diyadin’in köyleri, PKK’nın etkisi bakımından daha zor durumda. Dolayısıyla köy muhtarları da dâhil 70 muhtarı şehrimizde ağırlamak istiyoruz” dedi.

Ankara’da da Yanınızdayım

Oluşturulan projelerin tamamının İzmit Belediyesi bütçesiyle yapılamayacağına da vurgu yapan Doğan “Ankara’da da ben sizin yanınızdayım dedim. Çünkü yapacağımız bu işleri İzmit Belediyesi olarak karşılayamayız. Bizim size sunacağımız bütçe sınırlı olur. Biz size, daha çok tecrübe, moral, motivasyon desteğinde bulunacağız. Büyük yatırımlarla ilgili bakanlıklara gitmemiz gerekiyor. Bu süreçte bende sizin yanınızda olacağım” dedim.

Ölüm Allah’ın Emri

Bu arada Ağrı’da da temaslarımız oldu. Vatandaşlarla bir araya geldik, kahvede oturduk, çay içtik. Arkadaşlarımızın oraya gidip, görüşmeleri ve tespitleri yapıp hemen geri dönme düşüncelerine hayır dedim. Ölüm Allah’ın emri, korkuyla bir şey olmaz. Biz inançlı kişileriz. Kaldı ki, bizim devletimiz, polisimiz bölgeyi en güzel şekilde kontrol altında tutuyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük bir devlettir. Bin yıllardır birlik içerisinde yaşıyoruz. Ülkemizi kasıtlı parçalamak isteyenler bugüne kadar çok uğraştılar. Hepsinde hayal kırıklığına uğradılar, yine uğruyorlar. Devletimiz konuya hâkimdir, güçlüdür. Biz de devletimizin verdiği bu mücadeleye katkı sağlamak amacıyla kalktık oralara gittik. Devletimizle kimse bilek güreşine giremez. Orada sevgi ve gönül köprülerini inşa edeceğiz. AK Parti teşkilatı da bölgede canla başla çalışıyor. O coğrafyada çalışmak kolay değil. Ziyaretimiz sırasında TÜRGEV’de gençlerle buluşup uzunca sohbet ettik. Gençlik konusunda onlara yönlendirmeler yaptım.

Diyadin Olmazsa İzmit’te Olmaz

Bizim oradaki yaptığımız çalışmalar farklı değerlendirilebiliyor. “İzmit’te tüm çalışmalar bitti de mi Diyadin’e gittiniz” şeklindeki yaklaşımlara değinmek istiyorum. Özellikle belirtmek istiyorum ki, oraya gidişimiz, buradaki hiçbir hizmeti yarım bırakmayacak. Tüm çalışmalarımız aynı hız ve aynı içerikte aksamadan devam edecek. Eğer biz, İzmit’te huzurlu, özgürce yaşamak istiyorsak, bu ülkede bayrağımızın özgürce dalgalanmasını, ezanlarımızın özgürce okunmasını istiyorsak oradaki insanların da devletiyle barışık, özgürce mutlu yaşaması gerekiyor. Herkes çok iyi bilsin ki, Diyadin olmazsa İzmit’te olmaz. Tabi ki Diyadin’e de, Ağrı ya da sahip çıkacağız. Bizi parçalayıp dilim dilim yutmak isteyen düşmanlarımız var. Oradaki kardeşlerimize hizmet götürmek bizim için onurdur. Allah’ın izniyle biz, hem insanların ruhlarına hem de bu ülkeye olan bağlılıklarına önemli katkılar sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Ersin Alparslan’a Teşekkür

Doğan, Diyadin’e birlikte gittiği 2 başkan yardımcı, daire müdürleri ve belediye meclis üyesi Ersin Alparslan’a da teşekkür ederek “ekibimiz Diyadin’i adım adım dolaşarak tespitlerde bulundu. Planladığımız projeler için uygun yer aradı. Ağrılı meclis üyemiz bize bir nevi ev sahipliği yaptı. Oradaki akrabaları bizim her şeyimizle yakından ilgilendi. Bizi rahat ettirmek için ellerinden geleni yaptılar. Meclis üyemiz Ersin Beye ve tüm akrabalarına çok teşekkür ediyorum. Ağrı Valimize, Emniyet Müdürümüze, Kaymakamımıza ve Başkan Vekiline teşekkür ediyoruz. Bu ülkenin her bir parçası bizim vatanımızdır. Diyadin bizim vatan toprağımızdır. Bize bu güveni duyup, bu görevi verenleri asla mahcup etmeyiz. Bu daha bir başlangıçtır” dedi.

 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -