Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram
26°C
ETKİNLİK TAKVİMİ
Ramazanda Mahallenizdeyiz- Gündoğdu Mahallesi
Bugün, 21:00

Haberler

Kültür Tepesi 2. Etabı Açıldı

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 3819
Kültür Tepesi 2. Etabı Açıldı

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın vizyon projelerinden olan Kültür Tepesi 2. Etabı İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıl dönümünde törenle açıldı.

Kurtuluş ve açılış coşkusunun bir arada yaşandığı programa AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, İzmit Belediye başkanı Dr. Nevzat Doğan, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz, İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Demirtaş, İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Karakaş, İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, KOTO Başkanı Necmi Bulut, KASFK Başkanı Murat Aydın, Başkan Yardımcıları, İzmit Belediyesi Meclis Üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende, vatandaşlara Osmanlı şerbeti ve pilav ikramında bulunuldu. Açılış töreni öncesinde gerçekleştirilen Ankara Seymenler gösterisi büyük beğeni topladı.

Burası İçin Alın Teri Döktük

İzmit’e bir değer daha kazandırmanın gurunu ve mutluluğunu yaşayan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan programda yaptığı konuşmasında “bugün İzmit’imizin 96. Kurtuluş yıldönümü. Sabah bir dizi etkinlikler yaptık ve şehitlerimizi ziyaret ettik. Şimdi burada vatan, bayrak, ülkemiz için canını veren atalarımıza yakışır projemizi birlikte açıyoruz. Kültür Tepesi’nin birinci etabını daha önce elden geçirdik. Yepyeni vizyon projeyle atalarımıza yakışır bir hale getirdik, yoksa atalarımızın kemikleri sızlıyordu. İkinci hamlemiz burayaydı. Burada yapılacak iş çoktu. Ben ve ekibim burası için gerçekten alın teri döktük. Burası için kim alın teri döktüyse Allah razı olsun.

Çalışmalarımız Meyvelerini Veriyor

İzmit’imizin güzide yerlerinden birisi olan bu bölgede ki cephelerin de iyileştirmesini tamamlıyoruz. Tarihle iç içe, oturacağımız, yürüyeceğimiz, çayımızı içeceğimiz, bir sanat tepesi arzusu ile burayı oluşturduk. Burada resimler yapılsın, tiyatrolar oynansın, pantomimler yapılsın istiyoruz. İğneyle kuyu kazdık. Yıllarca kaderine terk edilmiş ata yadigârlarını tırnaklarımızla kazıyarak gün yüzüne çıkarmaya çalıştık. Bu şehir artık sanayi kimliğinin yanında turizm kimliğinde de ilerliyor. Tarih ve turizm çalışmalarımız artık meyvelerini vermeye başladı.

Herkesin Hizmetkârıyız

Atalarımıza olan borcumuzu ödemek için daha çalışmalıyız. Daha çok çalışarak, daha çok üreterek, herkesin hizmetkârı bilinciyle çalışmaya devam edersek, donanımlı çocuklar yetiştirirsek, birlik beraberliğimizi korursak, o emperyalist anlayış Malazgirt’te, kurtuluş savaşında, Çanakkale savaşında olduğu gibi yenilgiye mahkûm olacaktır. Açılışımıza katıldığınız için teşekkür ediyoruz. Sizler arkamızda oldukça, İzmit’imize güzel hizmetler yapmaya devam edeceğiz. Kültür Tepesi 2. Etabımız hayırlı olsun, İzmit’imizin kurtuluş yıldönümü kutlu olsun” dedi.

Doğan ve Ekibine Teşekkür

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak’ta “tüm kahramanlarımıza minnettarız. 4.5 ay önce buranın temeli atılmıştı, kısa bir sürede burası şehrimizin en önemli tarihi mekânlarından biri haline getirildi. Şehrimiz önemli bir coğrafi konuma sahiptir. Bu tür çalışmaların gelecek nesillere aktarılması çok önemli. Bu alanı şehrimize kazandıran İzmit Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan ve ekibine teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Şehrimiz Önemli Bir Coğrafi Konumda

İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu da yaptığı konuşmasında “Tarih Koridoru ve onun taçlandırıldığı Kültür Tepesi 2. Etap şehrimiz için çok önemli bir yerdir. Böyle muazzam bir meydanı böyle bir restorasyonu şehrimize kazandırdığı için İzmit Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Şehrin Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor

Konuşmasında bu toprakların kolay kazanılmadığına ve eşsiz bir tarihe sahip olduğumuza vurgu yapan AK Parti Kocaeli Milletvekilin İlyas Şeker, “bu vatan kolay kurtarılmadı, kıymetini bilmemiz lazım. Bize düşen her bir metrekaresi şehit kanıyla sulanan bu ülke için daha çok çalışmaktır. İzmit’imiz birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir tarih şehridir. Tarih Koridoru çalışmaları ile bu zengin tarihi gün yüzüne çıkarıp, şehre kazandırdığı İzmit Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Sanat Meydanı Olacak

Yapım maliyeti 5 milyon olan Kültür Tepesi 2. etap çalışmalarında, mevcut tarihi binaların ve ağaç dokusu korunarak, heykel, edebiyat, resim ve müzik gibi sanatsal faaliyetlerin yapıldığı yerler oluşturuldu. Büyük titizlikle hayata geçirilen projede, oturma alanları, müzik dinleti ve performans sergileme sahnesi, sanatçıların eser ve otobiyografilerinin sergilendiği panolar, özel tasarım banklarından oluşan dinlenme alanı, resim boyama alanı yer alıyor. Kültürel mirası yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla hayata geçirilen projeyle Kültür Tepesi’nin sanatın merkezi olması hedefleniyor.

 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -