Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram
19°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

Haberler

10. PİŞMANİYE FESTİVALİ’NDE SAGOPA KAJMER COŞKUSU

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 307
10. PİŞMANİYE FESTİVALİ’NDE SAGOPA KAJMER COŞKUSU

İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Pişmaniye Festivali’nin finali ünlü rap sanatçısı Sagopa Kajmer’in konseriyle yapıldı.

Kocaeli’nin dört bir yanından ve il dışından gelen vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği konserde on binler hep bir ağızdan şarkıları seslendirdi.

1 Ton Pişmaniye Dağıtıldı

Osmanlı döneminde İzmit'te üretilen ve 'saray tatlısı' olarak bilinen pişmaniyenin tanıtılması amacıyla bu yıl 10'uncu kez düzenlenen Pişmaniye Festivali'nin ilk ayağı geçtiğimiz hafta sonu Mardin'in Kızıltepe ilçesinde gerçekleşti. Festivalin ikinci ayağı ise İzmit’te devam etti.  Şehir merkezinde başlayan festival etkinlikleriyle vatandaşlara Pişmaniye coşkusu yaşatıldı. Fethiye Caddesi ve Belsa Plaza önündeki gösteriler renkli görüntülere sahne olurken, festival boyunca vatandaşlara bir ton pişmaniye dağıtıldı.

Kardeş Şehir Kızıltepe’den Başladık

Şehrin işlek caddelerinden biri olan Fethiye Caddesi üzerinde Mehter takımının gösterisiyle pişmaniye çekimleri yapıldı. Belediye Meclis Üyeleri ve STK temsilcilerinin de katılımıyla pişmaniye ustaları tarafından dev tepsilerde çekilen pişmaniyeler vatandaşlara ikram edildi. Daha sonra İzmit Belediyesi önüne yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş sırasında yol boyunca vatandaşlara pişmaniye dağıtıldı. İzmit Belediyesi önünde konuşan İzmit Belediye Başkan Vekili İbrahim Bulut “bu yılki pişmaniye festivalimizin başlangıcını Kardeş belediyemiz olan Kızıltepe’den yaptık. Bölgede pişmaniyemizi tanıtıp, onlara da tattırırken sizlerin de sevgi ve selamlarınızı ilettik.  Kızıltepe meydanında pişmaniye coşkusuyla birlikte birlik ve beraberlik mesajları verdik.

Yurt İçinde ve Yurt Dışında Festivaller

İzmit’imiz bir tarih şehridir, pişmaniyemizde bir saray tatlısıdır. Bu tatlımızın hak ettiği değeri ve tanıtımı yapmak için elimizden geleni yapıyoruz. Patentini alarak şehrimize kazandırdığımız pişmaniyemizin tanıtımı için yurtiçinde ve yurt dışında festivaller düzenliyor,  pişmaniyecilerimiz için projeler üretiyoruz. Bu festivallerimiz biryandan pişmaniyemizin tanıtımına katkı sağlarken diğer yandan da birlik beraberliğimize, gönül coğrafyamızdaki insanlarımızla buluşmamıza da vesile oluyor. 10. Pişmaniye festivalimiz hayırlı, uğurlu olsun.

Halkoyunları ve Mehter İle Devam Etti

Festival kapsamında gün boyu devam eden etkinlikler İzmit Fuarı içinde de devam etti. Halkoyunları gösterileri ve mehteran takımının konseriyle renklenen etkinlikler, pişmaniye çekimi ve ikramlarla devam etti.

On binler Hep Birlikte Söyledi

10. pişmaniye Festivalinin finali ise ünlü rap sanatçısı Sagopa Kajmer konseriyle yapıldı. Kocaeli Fuarı Güneş Sahnesi önünde toplanan on binlerce rap hayranı, Sagopa Kajmer’in seslendirdiği rap şarkılarına eşlik etti. Konser sonrasında Başkan Vekili İbrahim Bulut Doğan Sagopa Kajmer’e çiçek ve İzmit pişmaniyesi hediye ederek, pişmaniye coşkusuna coşku kattığı için ünlü sanatçıya teşekkür etti.

 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -