Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram
20°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

Haberler

Dericiliğin İnceliklerini Öğreniyorlar

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 399
Dericiliğin İnceliklerini Öğreniyorlar

Kısa adı İZMEK olan İzmit Belediyesi Meslek Edindirme Kursları yeni branşta kurs açmaya devam ediyor.

İZMEK’in yeni dönem yeniliklerinden birinin de deri çanta yapımı kursu olduğu açıklandı.  

İzmit Belediyesi’nin Halk Eğitim Müdürlüğü ortaklığındaki İZMEK bünyesinde açılan deri çanta yapımı kursuna halen 30 kişi katılıyor. Belsa B Bloktaki 144 saatlik kursa katılanlar, ham derileri kullanarak şık tasarımlı ve her biri ünlü mağazaların vitrininde sergilenecek nitelikte çantalar yapıyorlar.

 

İNSANLIK TARİHİ KADAR ESKİ

 

İnsanlık tarihi kadar eski olan dericiliğin her zaman gözde olduğunu söyleyen yetkililer “  Sümer, Asur, Mısır, Yunan ve Hint medeniyetlerinde önemli yer tutan dericiliğin piri Çin Prensi Sin-Tang kabul edilmiştir. Deri, eski Türklerce de kullanılmaktaydı. Sandıklar, hurçlar, kapı perdeleri vb. yapımında ana madde olarak deriden yararlanılırdı. Derinin güzel sanatlardaki yeri de oldukça eskidir. Türkler kızgın sivri demirle deri üzerine resimler ve bezemeler işlerler, derinin yüzünü boyar ve yaldızlarlardı. Günümüzde bu işlem daha gelişmiş aletlerle yapılıyor ve pirogravür adı verilmektedir. İZMEK bünyesinde açılan kursta küçük deri parçaları değerlendirilip çanta, kemer, takı, toka yapımında kullanılıp çeşitli aksesuar yapılabiliyor. Kullanılan motifler ise Türk motifleridir” dediler.  

 

KURSİYERLER İSTEKLİ

 

Yasemin Akbulut gözetiminde devam eden kursa katılan kadınların oldukça gayretli ve istekli oldukları kaydedildi. Kurs ile ilgili  bilgi veren Akbulut “kursta kursiyerlerimize, derinin tarihçesi, kullanım alanları, yapım teknikleri, deride kullanılan motifler, kullanılan malzemeler, deri çeşitleri, gibi deri ve dericilik hakkında genel bilgilerle deriyi ve dericiliği tanımalarını bilmelerini sağlıyoruz. Deriyi tanıyan kursiyerlerimizle vakit kaybetmeden deri çanta ve aksesuar yapımına başlıyoruz. Derslerimiz renk, çanta tasarımı, elde birleştirme, kösele çanta, el sanatları ürünlerinin bakımı ve korunması konularını içeriyor. Kursiyerlerimizin ilgisi ve gayreti memnuniyet verici” şeklinde konuştu.

Kursiyerler ise, deri ve dericilik hakkında pek çok bilgi edindiklerini, ünlü markaların ürünlerini tek başlarına yapabilecek düzeye geldiklerini ve en önemlisi öğrendiklerini hayata geçirebileceklerini ve bunu  kazanca çevirebileceklerini söylediler. Kendilerini daha da geliştirerek bunu meslek haline getirebileceklerini ifade eden kursiyerler “ İzmit Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan’a bizlere böyle bir imkan sağladığı için çok teşekkür ederiz” dediler.

Kursu başarıyla bitirenlerin, çanta yapım atölye ve imalathanelerinde kolaylıkla iş bulabildikleri kaydedildi.

 

 -
 -
 -
 -
 -