Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram
14°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

Haberler

İZMİT BELEDİYESİ’NE 300 MİLYONLUK BÜTÇE

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 543
İZMİT BELEDİYESİ’NE 300 MİLYONLUK BÜTÇE

İzmit Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısı yapıldı. Meclise Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan yurt dışında olduğu için Belediye Başkan Vekili İbrahim Bulut başkanlık etti.

Mecliste Belediyenin şirketi Sarbaş’ın 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 18. maddesinin “İ” bendi gereğince sermayesinde azaltılma yapılması ve azaltılan miktarın belediye hesaplarına aktarılması teklifi ile ilgili İşletme ve İştirakler Müdürlüğü’nün yazısı detaylı görüşülmek üzere ilgili komisyona gönderildi.

Başkana Yetki Verildi

Mülkiyeti belediyemize ait olan taşınmazların 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 18/e maddesine istinaden satışının yapılması hususunda Belediye Başkanına ve Encümene yetki verilmesi teklifi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporu oy çokluğu ile kabul edildi.

Gündem maddesiyle ilgili olarak AK Parti belediye meclis üyesi İbrahim Elgin “biz mali durumumuz kötü diye taşınmazlarımızı satmıyoruz. Arsa satışlarından 20 tanesi zaten işgalli ve vatandaşlarımız bunları almak istiyor” dedi. Başkan Vekili İbrahim Bulut ise konuyla ilgili şunları söyledi: “20 parsel yeni şuyulandırma ile belediyemize geçmiş. O parsellerden bir şey olmaz. Bu parselleri birilerinin alması ve değerinde satmak güzel. Bu taşınmazların satışı keyfiyet değil, zorunluluktur”.

Gündemin 8 ve 9. maddeleri komisyon raporları olduğu için geldiği şekliyle kabul edildi.

2019 Tahmini Bütçe 300 Milyon

Mecliste İzmit Belediyesi’nin 2019 Mali Yılı Bütçesi de görüşüldü. Buna göre belediyenin 2019 yılı tahmini bütçesi 300 milyon lira olarak kabul edildi. İzmit Belediyesi’nin 2018 yılı bütçesi 255 milyon liraydı.

Meclis üyesi İbrahim Elgin, bütçeyle ilgili olarak  “bütçeyi 2009’da 60 milyondan alıp 300 milyona çıkartıyoruz. Bütçenin gerçekleşme oranı yüzde 80-90 arasında. Bazen bütçeler yüzde yüz tuttu. Türkiye ve Dünya genelinde bütçe gerçekleşme oranı yüzde 70 olunca başarı olarak kabul edilir. Demek ki İzmit Belediyesi başarılı olmuştur. Muhalefet çalışmamız aferin diye bütçeye neden hayır diyor anlamış değiliz. Bizim paramız bereketlidir. Eskiden borçlar eleştiriliyordu, şimdi borç yok neyi eleştireceksiniz. İzmit 10 yıldır çok gelişti” şeklinde konuştu.

Belediyede Kriz Yok

Başkan Vekili Bulut da bütçeyle ilgili olarak şunları söyledi “kamu kurumları ticaret yapmaz, hizmet eder. Vadi İzmit Projesi bir başarıdır. Orada hiçbir şey yoktu. Şimdi ise ortada bir değer vardır. Hizmet standartlarımız artıyor. Bütçemizin üçte birini temizlik işleri oluşturuyor. Proje üretmek zorundayız. Bütçeyi 255’den 300’e çıkartıyoruz. Bütçeyi artırmayarak, düşük tutarak kâğıt üstünde yüzde yüz tutturmakta mümkündür. Bu doğru mu olurdu? Bence hayır. Bu yıl 300 milyona çıkartmak şehre kazandırır. Belediyemizde herhangi bir kriz yok devlete borç yok, kredi de almıyoruz. Satılan arsalar da şuyulandırmadan kaynaklı ve vatandaşın talebiyle oluyor. İzmit Belediyesini her zaman büyütüyoruz. Fen İşleri 2018 yılında 50 milyonluk yatırım yaptı. Bir dönem vardı, kriz yoktu, belediyenin itibarı yoktu, maaş için belediye önünde yatan işçiler vardı. Şimdi bunların hiçbiri yok” dedi.

Bir sonraki meclisin 4 Aralık Salı günü saat 15.00’de yapılması kararlaştırıldı.

 -
 -
 -