Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram
19°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

Haberler

SANAYİ ŞEHRİ İZMİT’TE TURİZM BİR BAŞKA GÜZEL

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 793
SANAYİ ŞEHRİ İZMİT’TE TURİZM BİR BAŞKA GÜZEL

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, turizm haftası nedeniyle bir mesaj yayınlayarak “sanayi şehri İzmit’te turizm bir başka güzel” dedi.

İzmit’in artık sadece sanayisiyle değil tarih turizmiyle de anılmasının büyük gurur olduğuna dikkat çeken Başkan Doğan “İzmit 3 bin yıllık geçmişi bulunan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Binlerce yıllık geçmişi ile barındırdığı tarih, kültür ve doğal turizm kaynaklarıyla İzmit, bu olağanüstü avantajlarına maalesef gereken önem gösterilmeyerek ihmal edilmiş, sadece sanayi kenti olarak anılmıştır.

71 Eser 30 Milyon

Şehrimizin sahip olduğu değerlerin bilinciyle 9 yıl önce Turizm Şehri İzmit sloganıyla kollarımızı sıvadık. Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi eserlerinin zenginliği ile bilinen İzmit’in turizm kimliği ile anılması için Tarih Koridoru Projesi kapsamında şimdiye kadar 71 eser için 30 milyon liranın üzerinde bir harcama yaptık. Proje kapsamında onlarca tarihi cami, hamam, çeşme, konak restore edilerek İzmit’in, yerli ve yabancı turistlere tanıtılarak sanayi kimliğinin yanı sır kültür turizm kimliğinin de öne çıkmasını sağladık.

Doğal Film Platosu Oldu

İzmit Belediyesi olarak ilmek ilmek işlediğimiz ve doğal film platosu özelliğinde olan Kapanca Sokak’taki sokak iyileştirmelerimiz ve restorasyonlarımızı tamamlandık. Sokağımız gecesiyle ayrı, gündüzüyle ayrı tarih kokan bir yer haline geldi.

Açık Hava Müzesi Oldu

İzmit’te ilk defa biz, mahalleye de adını veren Akçakoca Bey’in heykelini yerleştirdik. Ayrıca duvarlara Osmanlı Devletinin kuruluş döneminin önemli isimleri olan Şeyh Edebali, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi, Haymana Hatun gibi devlete, topluma ve dine önderlik yapmış önemli şahsiyetlerin rölyef, baskı ve öğütlerini yaptırdık. Meydanımız adeta bir açık hava müzesi oldu. Yine bir dönem yanından bile geçilmeye korkulan Kültür Tepesi’nin şu anda İstanbul’daki Pierre Loti, Paris'teki Ressamlar Tepesi'nden aşağı kalır yanı yok.

İzmit Artık Tur Operatörlerinin Listesinde

Her yıl milyonlarca turistin akınına uğrayan İstanbul’a sadece bir saatlik uzaklıkta bulunmasının avantajlarını şimdiye kadar kullanamayan şehrimize önemli adımlar arttık. Restorasyon, meydan çalışmalarımızın yanı sıra tanıtım kapsamında çalışmalar yürüttük. Şehrin tanıtımı için turizm ofisleri faaliyete geçirilerek şehrin tarihi ve turistik yerlerini gösteren İngilizce ve Türkçe kitapçık ve haritalar hazırladık. Belediyemizin resmi internet sitesi www.izmit.bel.tr’de özel alanlar oluşturularak şehrin sadece İzmit’te değil dünyanın dört bir yanında tanıtımı hedeflendik. Kamulaştırmalardan, yenileme çalışmalarına, cadde ve sokak iyileştirmelerine kadar çok sayıda projenin tamamlanmasıyla birlikte, İzmit artık sadece sanayisi ile değil turizm kimliği ile de ön plana çıkıyor. Bunun içinde kasa adı TURSAB olan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy ile Türkiye’nin önde gelen tur operatörleri İzmit’te misafir ettik ve İzmit’i tur operatörlerinin kitapçıklarına ekledik. Tur İzmit turlarıyla şehrimizi yerli ve yabancı turistlere tanıtıyoruz. Sadece Tarih Koridoru değil Gölkay, deprem müzesi, Ekopark, Cephanelik, 3D Yazıcı ve Tasarım Merkezi başta olmak üzere hayata geçirdiğimiz projelerle İzmit turizmine önemli katkılar sağlıyoruz. İzmit Belediyesi olarak şehrimizin turizm potansiyelini biliyor, bu bilinçle hareket ediyor ve şehrimizi turizm şehri yapmak amacıyla elimizden geleni yapıyoruz. Bu düşüncelerle Turizm Haftası’nın milletimize, şehrimize ve turizm sektöründe yer alan otel, acente ve tüm işletmelere hayırlı olmasını dilerim” şeklinde konuştu.

 -