Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram
23°C
ETKİNLİK TAKVİMİ
HAYDİ AQUAPARKA
31.08.2018, 08:00
TARİH KORİDORU / TARİH KORİDORU PROJELERİMİZ

TARİH KORİDORU PROJELERİMİZ

 

TARİH KORİDORU PROJELERİMİZ

 

RESTORASYON ÇALIŞMALARI TAMAMLANANLAR:

 

1-KÜLTÜR TEPESİ

 

2011 yılında yapımı tamamlanan ve halkın kullanımına açılan kafeterya, dinlenme alanları, manzara seyir terasları, süs havuzları ile yıllardır ihmal edilen alan mevcut atıl görünümünden kurtarılarak halkımızın kullanıma açılmıştır. Hazırlanan özel aydınlatma projesi ile şehrin sembolü Saat Kulesi ve Atatürk heykeli, Türkiye’nin en yoğun kullanılan ulaşım ağı olan D100’den gece ve gündüz görünür hale getirilmiştir.

 

KAPANCA SOKAK VE ÇEVRESİ;

 

2-189 ADA 16 PARSELSİVİL MİMARLIK ÖRNEĞİ

 

Binanın yapıldığı zaman dilimi olan 19.yy esas alınmıştır. Kimin tarafından yapıldığı kesin olarak bilinememektedir. Gayri Menkul Eski Eserler Anıtlar Yüksek Kurulu’nun 10/11/1979 tarihli kararı ile tescil edilmiştir. İzmit Belediyesi tarafından 2009 yılında istimlâk çalışmaları başlatılan tescilli yapı 2012 yılında İl Özel İdare-İzmit Belediyesi ortaklığı ile restore edilerek halkın hizmetine sunulmuştur. Yapı Ahi Evran Derneği olarak kullanılmaktadır.

 

3-ZELİHA KADIN ÇEŞMESİ

 

1783 yılında Zeliha Hanım tarafından yaptırılan çeşme dikdörtgen planlı olup kapanca sokaktaki evin terasına gömülü olarak bulunmaktadır. Aynasında kitabesi bulunan mermer ve tuğla örgülü çeşmenin yapım tarihini ve yaptıranı buradan anlamaktayız. Kitabesinde; “Maşallah bu çeşme haznesi tecdidin eyleyen merhum İnce El Hac Muhammed Ağa zevcesi Zeliha’dır. Deyince Besmele her derde ider derman hayat cümlei eşya kamu minelma’dır. Sene Hicri 1198 Miladi 1783” yazmaktadır. İstanbul K.T.V.K.K.’nun  03.07.1987 tarih ve 3448 sayılı kararı ile tescillenmiştir.

 

4-189 ADA 29 PARSEL SİVİL MİMARLIK ÖRNEĞİ

 

İstanbul II nolu K.T.V.K.K.’nun 10.06.1995 tarihli kararı ile tescillenmiştir. Binanın yapıldığı zaman dilimi olan 19.yy esas alınmıştır. Kimin tarafından yaptırıldığı kesin olarak bilinememektedir. Yapı İzmit Belediyesi tarafından 2009 yılında istimlak edilerek 2010-2011 yılları arasında rölöve-restitüsyon-restorasyon projeleri hazırlatılarak Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünden onaylatılmıştır. Yapı Toki-İzmit Belediyesi işbirliği ile 2012-2013 yılları arasında onarılmıştır. KİHMED derneği olarak hizmet vermektedir.

 

5-189 ADA 25 PARSEL SİVİL MİMARLIK ÖRNEĞİ

 

Binanın yapıldığı zaman dilimi olan 19.yy esas alınmıştır. İstanbul II nolu K.T.V.K.K.’nun 10.06.1995 tarihli kararı ile tescillenmiştir. Günümüzde rehabilitasyon merkezi olarak kullanılan eski kilisenin papazının evi olduğu rivayet edilmektedir. İzmit Belediyesi tarafından 2009 yılında istimlâk çalışmaları başlatılan tescilli yapı 2012 yılında İl Özel İdare-İzmit Belediyesi ortaklığı ile restore edilerek halkın hizmetine sunulmuştur. Basın Müzesi olarak hizmet vermektedir.

 

6-190 ADA 13 PARSEL SU SARNICI

 

Kapanca sokağın girişinde yer alan yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir.19.yy geç Osmanlı dönemi dıştan kare planlı tek katlı inşa edilen su sarnıcı G.E.E.A.Y.K.’nun 10.11.1979 tarihli kararı ile tescillenmiştir. İzmit Belediyesi tarafından 2009-2010 yılında istimlak edilen yapı İzmit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kontrolünde 2012 yılında restore edilerek koruma altına alınmıştır.

 

7-190 ADA 55 PARSEL BUTİK OTEL

 

Binanın yapıldığı zaman dilimi olan 19.yy esas alınmıştır. G.E.E.A.Y.K.’nun 10.11.1979 tarihli kararı ile tescillenmiştir. İzmit Belediyesi tarafından 2009-2010 yılında istimlak edilen yapı İzmit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kontrolünde 2012-2014 yılları arasında restore edilerek koruma altına alınmıştır. Kapanca sokak ve çevresi dahil olmak üzere İzmit in İlk butik otel fonksiyonu verilen sivil mimarlık örneği yapı unvanına sahiptir.

 

8-AKÇAKOCA MAH. 402 ADA 1 PARSELSİVİL MİMARLIK ÖRNEĞİ

 

Geç Osmanlı-Erken Cumhuriyet dönemi mimari özellikleri olan yapı İstanbul II nolu K.T.V.K.K.’nun 10.06.1995 tarihli kararı ile tescillenmiştir.2010 yılında istimlak çalışmaları tamamlanan yapının restorasyonu İzmit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kontrolünde 2012 yılında başlayıp 2013 yılında tamamlanmıştır. Bil-Ki-Der olarak hizmet veren tescilli yapı bilim ve kitap meraklılarının ve tüm halkımızın hizmetine açılmıştır.

 

9-ELBEYOĞLU KONAĞI (371 ADA 3 PARSEL) SİVİL MİMARLIK ÖRNEĞİ

 

Geç Osmanlı-Erken Cumhuriyet dönemi mimari özellikleri olan 20yy. başlarında inşa edildiği bilinen yapı İstanbul II nolu K.T.V.K.K.’nun 10.06.1995 tarihli kararı ile tescillenmiştir. 2010 yılında istimlak çalışmaları tamamlanan yapının restorasyonu İzmit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kontrolünde 2011 yılında başlayıp 2012 yılında tamamlanmıştır.2012 yılından beri Akçakoca Mahalle Konağı olarak hizmet vermektedir.

 

10-SİRKECİLER KONAĞI (390 ADA 1 PARSEL) (SARI KONAK)

 

Binanın yapılış yılı net olarak belirlenememiş, binanın ilk sahiplerine yönelik yapılan kaynak taraması, binanın yapılış tarihinin 1876 öncesine isabet ettiği olgusunu kuvvetlendirmiştir. İzmit’te Fevziye Camii’nde imam olarak görev yapmış olan Hafız Hamza Celaleddin Hoca Efendinin oğlu Hafız Hüseyin Efendi bu evde dünyaya gelmiştir. Hafız Hüseyin Efendi de babası gibi Fevziye Camii’nde imamlık yapmış emekliliğinden sonra sirkecilikle uğraşmıştır. Konağın adı aileye ithaf edilen Sirkeci Hocalar isminden gelmektedir. Hafız Hüseyin Efendinin doğum yılı 1876 olarak Bağçeşme mezarlığındaki mezar taşından-öğrenilebilmektedir. Dolayısıyla yapının 1876 öncesine tarihlenebilmektedir. G.E.E.A.Y.K.’nun 10.11.1979 tarihli kararı ile tescillenmiştir. İzmit Belediyesi tarafından 2009 yılında istimlak edilen yapı Toki-İzmit Belediyesi işbirliği ile 2011-2013 yılları arasında aslına uygun olarak yeniden yapılmıştır. Rekonstrüksiyonu tamamlanan tarihi konak İzmek Kursu olarak hizmet vermektedir.

 

11-YEŞİL KONAK (398 ADA 10 PARSEL)

 

Ahşap kagir bina 1927 yılında Osman Zeki Akköseoğlu tarafından yaptırılmıştır. Geç Osmanlı-Erken Cumhuriyet dönemi mimari özellikleri olan 20yy. Başlarında inşa edildiği bilinen yapı İzmit Belediyesi tarafından 2009 yılında istimlak edilen yapı Toki-İzmit Belediyesi işbirliği ile 2011-2012 yılları arasında aslına uygun olarak yeniden yapılmıştır. Belediye Müzesi ve ipek halı dokuma kursu olarak hizmet vermektedir.

 

12-KABARAN ÇEŞME

 

Söz konusu çeşmenin yapım tarihi net olarak bilinmemekle birlikte, kent çeşmeleri mimari özellikleri de göz önüne alındığında 18.yy da yapıldığı kanaati oluşmuştur. İzmit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kontrolünde restorasyonu yapılan çeşme 2012 yılında kullanıma açılmıştır.

 

13-AKMEŞE IŞIK ÇEŞMESİ

 

1827 yılında yapılmış olan Işık çeşmesinin yakın zamana kadar var olan kitabesi sökülerek Balıklı Ermeni Mezarlığında kopyası yapıldığı bilinenler arasındadır. Kitabede Türkçe ’ye şöyle çevrilmiştir; “İçi sevinç içinde olanlar, bu çeşmeden su için ve bu bahçedeki bitkileri sulayın IŞIK ÇEŞMESİ 1827” Kitabede yapının yapım tarihi 1827 olarak belirtilmiş dolayısıyla çeşmenin 1827 tarihinden sonra yapıldığı anlaşılmaktadır. 2013 yılında İzmit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kontrolünde restorasyon çalışmalarına başlanan çeşme 2013 yılı son aylarında kullanıma açılmıştır.

 

 

İZMİT’ TE BULUNAN ANITSAL TESCİLLİ YAPILAR

 

1-KOCAELİ ARKEOLOJİ VE ETNOĞRAFYA MÜZESİ

 

İlimiz İzmit İlçesi Kozluk Mahallesi İstasyon Caddesi üzerinde bulunan Eski Gar Alanı 21 dönüm olup planı Alman Otto Ritter tarafından çizilmiş 1873-1910 tarihleri arasında alan içindeki yapılar inşa edilmiştir. Eski Gar ve Ambar Binaları bir bütün halinde değerlendirilmiş, restorasyon çalışmaları tamamlanarak, Eski Gar Binası Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu olarak hizmet vermektedir. Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi olarak hizmet veren alan içinde Tamir Atölyesi, Su Deposu, Lojman Binası yer almaktadır. İki adet Tekel Deposu birleştirilerek (Arkeolojik ve Etnografik eseler için) teşhir salonları oluşturulmuştur. Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesinde Paleolitik, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenmektedir.

 

2-KASR-I HÜMAYUN SARAY MÜZE

 

İzmit'in merkezinde Saat Kulesi'nin yanındadır. İlk kez IV. Murat döneminde ahşap temeller üzerinde inşa edilmiştir. Ancak yangın ve deprem nedeni ile yıkıldığı anlaşılmıştır. Günümüze ulaşan yapı; Sultan Abdülaziz döneminde (1861-1876) yapılan saraydır. Neo–Klasik üslupta, Avrupa-Barok stilinde, iki katlı olup cephesi mermer kaplıdır. Binanın tavan süslemeleri Fransız ressam Sason’un eseridir. Mimarı Karabet Amira Balyan'dır. Mermer işçiliği, tavan süslemeleri bol sütunlu oluşu Dolmabahçe Sarayı'nın küçük bir örneğini hatırlatmaktadır. En önemli özelliği İstanbul dışında yapılan tek saray yapısı olmasıdır.1967 yılına kadar Vilayet ve Ziraat Odaları olarak hizmet veren saray binası bu yıldan sonra İzmit Müzesi olarak kullanılmıştır.1992 yılında restorasyona alınan Müze 17 Ağustos depremi ile ağır hasar görmüştür.2004 yılında restorasyona başlanmış,2005 yılında tamamlanarak 16 Ocak 2007 tarihinde ziyarete açılmıştır.

 

3-ATATÜRK VE REDİF MÜZESİ

 

Abdülaziz Döneminde İzmit Mutasarrıfı Hasan Paşa tarafından yaptırılmıştır. İkinci ampir üslubunda, yarı kagir kışla tipi bir yapıdır. İzmit’in son dönem Osmanlıda Redif subayları için yapılmış askeri yapılarından olan Redif Dairesinin kalem işi bezemeleri önemlidir. Redif dairesi 1999 depremine kadar Askeri mahkeme binası olarak kullanılmıştır. 1999 depreminde hasar görmüştür. Kocaeli İl Özel İdaresi tarafından röleve, restorasyon projeleri hazırlatılan bina onarım gördükten sonra müze olarak ziyarete açılmıştır. Bir süre İl Özel İdare Bünyesinde Özel Müze olarak işlev gören yapı İl Özel idarelerin kapatılması akabinde Kültür Bakanlığı Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi bağlı birimi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

 

4-SAAT KULESİ

 

İzmit, Kemalpaşa mahallesinde Kasr-ı Hümayun (Saray Müze)  ile Atatürk Heykeli arasında yer alan, kentin karakteristik Saat Kulesi’ni İzmit Mutasarrıfı Musa Kazım Bey tarafından, Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25.yıldönümü nedeniyle 1902 yılında Neoklasik üslupta Hereke ve Tavşancıl’dan getirilen traverten taşlardan yaptırılmıştır.

 

5-ATATÜRK HEYKELİ

 

Cumhuriyetin 10.yıl dönümü törenine yetiştirilmek amacıyla bronzdan 1933 yılında mimarı heykeltıraş Nijat Sirer tarafından yaptırılmıştır. Mermer kaidesinde Lozan konferansı devam ederken İzmit'te söylediği nutuktan parçalar yer almaktadır. Sağ eliyle batıyı işaret eden Atatürk’ün yüzü İzmit Körfezi’ne dönüktür. Mareşal üniforması ve omuzlarından çizmelerine kadar inen pelerini ile heybetli bir görünüşü olan anıtın bulunduğu yükseklik ona daha da görkemli bir ifade kazandırmıştır.

 

6-AGAVAT BİNASI (PAŞALAR DAİRESİ)

 

Kasr-ı Hümayun (Av köşkü) binasının müştemilatı olan paşalar köşkü binasıdır.

 

7-PERTEV MEHMET PAŞA CAMİİ (YENİ CUMA CAMİİ)

 

Pertev Mehmet Paşa Külliyesi, İzmit’te yapılmış olan bir menzil (konaklama yeri) külliyesidir. Pertev Mehmet Paşa adına -ölümü sonrası vasiyeti gereğince- kethüdası Sinan Ağa tarafından Mimar Sinan’a 1579 yılında yaptırılmıştır. Külliye ilk yapıldığında; cami, kervansaray, sıbyan mektebi, aşevi, çeşme ve dükkânlardan oluşmaktaydı. Bu birimlerden günümüze sadece; cami, şadırvan, sıbyan mektebi, hamam (harabe vaziyette) ve çeşme ulaşabilmiştir.

 

8-FEVZİYE CAMİİ

 

Fevziye Camii ve müştemilatı, 1571 yılında Mehmet Bey isminde bir zat tarafından yaptırılmış olup, ilk inşaası Mimar Sinan tarafından gerçekleştirilmiştir. Mehmet Bey’in Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı olduğunu Tuhfetül-Mimarin adlı eserden anlamaktayız. Fevziye Camii, 1719 yılında 17 Ağustos depremi gibi merkez üssü bölgemiz olan depremde, büyük ölçüde yıkılmış ve yeniden inşaa edilmiştir. Camii, 1757 yılında çıkan bir yangında tamamen yanmış, kısa bir zaman sonra İzmit Ahalisinden Hacı Halil Ağa, camii yeniden inşaa ve ihya eylemiştir.      Bir müddet sonra çıkan bir yangında camii yeniden yanmış ve Kaptan-ı Derya Ahmet Fevzi Paşa tarafından yeniden inşaa ettirilerek 1836 yılında Sultan II. Mahmut tarafından ibadete açılmıştır. 10 Temmuz 1894 tarihinde vuku bulan depremde Fevziye Camii büyük ölçüde zarar görmüş ve Sultan 2. Abdülhamid’in emri ile, camii tamamen yıktırılarak duvarları taş ve tuğla olmak üzere yeniden yaptırılmıştır. Kayıtlara göre caminin yıkımı dört hafta sürmüş, inşaası Ağustos 1897 de başlayıp Temmuz 1898 de bitirilerek Sultan 2. Abdülhamid Han’ın cülüs günü ibadete açılmıştır.

 

9-TCG GAYRET GEMİSİ MÜZESİ

 

 (Gayret Gemisi) 10 Mayıs 1946 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan gemiye USA Everson adı verildi. Everson Kore ve Vietnam savaşlarına katıldı. 11 Temmuz 1973 yılında USA Everson gemisi; Panama, Portoriko, Azor Adaları ve İspanya limanlarına uğrayarak Türk Donanma Komutanlığı'na geçişi yapılarak TCG Gayret adı verildi. TCG Gayret 1975 - 95 yılları arasında birçok Milli ve NATO Tatbikatlarına iştirak etmiştir. 5 Mayıs 1995 yılında gemi hizmet dışına alınarak Poyraz Limanı'nda muhafaza edilmiştir. 1997 Ocak ayında ise Gölcük Donanma Komutanlığı, Kocaeli Valiliği ve İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Yüzer Sanatlar Galerisi ve Müze haline getirildi. Müze restorasyon çalışmalarından sonra 13 Ağustos 1997 tarihinde şu anda bulunduğu yere (Yat Limanı İnşaatı yanı - İzmit Garı önüne) getirildi.

 

10-TCG HIZIRREİS MÜZESİ

 

2. Dünya Savaşı sonrası yüksek duruş ve vuruş gücüne sahip ilk denizaltı gemilerinden biri olarak USS GUDGEON ismi ile 30 yıl süre ile ABD Deniz Kuvvetlerinde görev yaptıktan sonra 30 Eylül 1983 tarihinde California'da Türk Sancağı çekilen TCG Hızır Reis Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilmiştir. 21 yıl görev yapan ve 09 Şubat 2004 tarihinde aktif hizmeti sona eren TCG Hızır Reis, Donanma Komutanlığı tarafından Müze Gemi değişikliği yapılarak 29 Ekim 2004 tarihinden itibaren İzmit sahilinde sergilenmeye başlanmıştır.

 

11-GÜLTEPE NEKROPOLÜ

 

Milattan sonra 2.nci ile 9.ncu yüzyıllar arasında yapıldığı İstanbul- Ankara otoyolu İzmit kesiminde Gültepe park alanı doğusunda yer almaktadır. 1991 yılında karayollarının park alanı açma çalışmaları sırasında freskli bir mezar odasının bulunması ile gün ışığına çıkarılmıştır. Freski odanın bulunmasından sonra Kocaeli müzesinin yaptığı kazılar sonrasında çok sayıda hipojenler ile haç planlı kilise kalıntısı, batısında ise ince uzun dörtgen odaların yer aldığı ve Hıristiyan şehitleri için yapılmış Martyrion kalıntıları açığa çıkmıştır.

 

12-AKÇAKOCA DERE CAMİİ

 

Eski İzmit’in merkezi olan ve İzmit’i kuşbakışı olarak gören mahallelerinden olan Akçakoca mahallesinin tek ve İzmit’in de ilk camisidir. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber ittifak edilen tarih 1255’tir. Çünkü caminin kuzey ve güney duvarlarının sol üst köşelerinde bulunan hat olarak yazılmış ayeti kerimelerin altında bu tarih vardır.728 de İzmit, Türklerin eline geçince fetih namına yapılmıştır. Camiye Kocaeli çevresinin fethinde emeği geçen Akçakoca’ya izafeten Akçakoca Camii adı verilmiştir. (Günümüzde Dere Camii olarak da bilinir) Birçok defa tamirat geçirdiği için ilk kurulduğu dönemin karakterini büyük ölçüde kaybetmiştir. Minaresi bugünkü binadan daha eski bir görünüm arz etmektedir. Cami ahşap çatılı ve kare planlıdır.

 

13-ORHAN CAMİ

 

1332 yılında Nikomedya'nın fethini tamamlamaya muvaffak olan Şehzade Gazi Süleyman Paşa tarafından babası Orhan Gazi adına yaptırılan camii, İzmit'in fetih camiidir. Osmanlı Devleti'nin fetih geleneğine göre ilk yapılan fetih camiinde hutbeye kılıçla çıkılırdı. Günümüzde de Osmanlı Devleti'nden kalan bu gelenek biraz farkla sürdürülmekle birlikte Orhan Camii'nde Cuma Hutbelerine kılıçla çıkılmaktadır. Orhan Camii’nin orijinal inşa kitabesi günümüze ulaşmamıştır. Harim kısmında bulunan ve yakın tarihlerde hazırlanmış olabileceği düşünülen, levha kitabede şu bilgiler yer almaktadır. “Fatih’i İzmit Gazi Süleyman Paşa bin Orhan ve Fatih’i Hereke ve Fatih’i Aydos ve Fatih’i Kocaeli Sancağı Sene 728 Ben’a Camii şerif ve medrese Sene 733” (Osmanlı devlet geleneğinde savaşla alınan yerlerde hutbe kılıçla okunurdu. Bu adet fethi simgelemekteydi) Caminin güneydoğusunda bulunan hazirede, caminin imamları ve yakınları, eskiden bulunan Medresenin müderrisleri ve bazı şeyhlerin mezarları bulunmaktadır.

 

14-SIRRIPAŞA KONAĞI

 

19. yüzyıla ait bir sivil mimarlık örneği olan Sırrı Paşa Konağı, İzmit Mutasarrıfı Selim Sırrı Paşa tarafından İzmit Hacı Hasan Mahallesi Yeni Çeşme Sokak'ta yaptırıldı. Planını bizzat Mutasarrıf Selim Sırrı Paşa’nın çizdiği, Körfez’e yönelik manzarası olan konağın iç duvarları; çeşitli manzara resimleri ve zengin kalem işleriyle süslendi. Konak, zemin kat, 1 normal kat, 1 ara kat bir de cihannüma olmak üzere toplam 4 katlı olarak, ahşap karkas yapı tekniğinde inşa edildi. Yapı, haremlik ve selamlık olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Konakta ve konağın müştemilatında, Fransa'dan özel olarak getirilen bazı malzemeler kullanılmıştır. (Tuğla, kiremit, vs.)

 

15-CANFEDÂ HATUN ÇEŞMESİ

 

Canfeda Kethüda Hatun, Orhan Mahallesi’nde Orhan Camii karşısında yer alan ve kendi ismi ile anılan bir çeşme yaptırmış, bu hayrının devamı için gerekli akarlar bırakmıştır. Çeşme zamanla harap olmaya yüz tutunca, Sultan II. Mahmut tarafından suyun kaynağından itibaren tamir edilmiştir. Çeşme, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü tarafından 2008 yılında restore edilmiştir.

 

17-SAATÇİ ALİ EFENDİ KONAĞI

 

1774 yılında I. Abdülhamit zamanında inşa edilmiştir. Kocaeli Veli Ahmet Mahallesi’nde, Alacamescit Gümüşlü Sokağı’nda bulunan Saatçi Veli Efendi Konağı diye tanınan bu yapı 1774 yılında I. Abdülhamit zamanında inşa edilmiştir. Gümüşoğlu ailesi tarafından yaptırılarak kullanılan konak zaman içinde el değiştirmiş İzmit eşrafından saatçi ali efendiye satılmıştır. Kültür bakanlığınca kamulaştırılan konak 1978 onarılmaya başlanmış ve 1987 yılında etnografya müzesi olarak hizmete açılmıştır. XVIII. yüzyılın Türk sivil mimari örneklerinden olan bu konak, ağaç işleri, kalem işleri ve mimari yapısı ile döneminin örneklerinden birisidir.

 

18-YUMURTACI MESCİDİ

 

17. yüzyılda yapılmıştır. Haziresinde mescidde görev yapan müezzin ve imamlara ait 17. yüzyıldan kalma mezar taşları bulunmuştur.

 

19-PORTAKAL MESCİDİ

 

İzmit'in eski mahallerinden birisi olan Akçakoca Mahallesi'nde inşa edinen Portakaloğlu Mustafa Ağa Mescidi, Osmanlı döneminde İzmit'te birçok yerde yapılan mahalle mescitlerinin önemli bir örneğidir. Günümüzdeki mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olan yapının, inşa tarihi ve banisi kesin olarak bilinmemektedir. Başbakanlık Osmanlı Arşivi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıf Kayıtları Arşivi'nde yapılan araştırmalarda Portakaloğlu Mustafa Ağa Mescidi'yle ilgili 1192 Hicri (Miladi 1778) "İzmit'te el-Hac Hasan Mahallesi'nde Portakal oğlu Mustafa Ağa Mescidi imamlığının tevcihi" tarihli bir belgeye ulaşılmıştır.  Dolayısıyla yapının 18. yüzyılda inşa edilmiş olabileceği düşünülmektedir.

 

20-ÜÇTEPELER BÜYÜK TÜMÜLÜSÜ

 

İzmit merkezine üç km. mesafede eski İstanbul yolu üzerinde bulunan İzmit Müze Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen bir kurtarma kazısı yapılmıştır. Kendi döneminde soygun geçirdiği anlaşılan mezardan hiçbir buluntu günümüze ulaşmamıştır. Ancak tarihlendirme açısından mezar mimarisi Geç Hellenistik-Erken Roma Çağına ait bir tümülüs mezar olduğunu ortaya çıkarmıştır.

 

21-GÜLTEPE NEKROPOLÜ

 

M.S. II. ile IX. yüzyıl arasında yapıldığı buluntularından tarihlenen Antik Çağ Nekropolü ile Bizans Dönemine ait kutsal yapı kalıntısı, İstanbul- Ankara Otoyolu İzmit kesiminde Gültepe Park Alanı doğusunda yer almaktadır.1991 yılında Karayollarının Park Alanı açma çalışmaları sırasında freskli bir mezar odasının bulunması ile gün ışığına çıkarılan alanda, Kocaeli Müzesinin yaptığı kazılar sonrasında çok sayıda hipojenler ile haç planlı kilise kalıntısı,  batısında ise ince uzun dörtgen odaların yer aldığı mezar odaları ve Hristiyan şehitleri için yapılmış Martyrion kalıntıları bulunmuştur. Açığa çıkarılan alan bugün atıl durumdadır ve kaçak kazılar sonucu mezar odaları ve kilise kalıntısı tahrip edilerek ciddi zarar görmüştür.

 

22-SÜLEYMAN PAŞA HAMAMI

 

14. yüzyılda Süleyman Paşa tarafından yaptırılmıştır. Çifte hamam özelliğine sahiptir. Soğukluk, ılıklık ve sıcaklık kısımlarından meydana gelmiştir. Ön kısımlarda üzeri çifte yüksek kubbe ile örtülü bir soğukluk kısmı, bunun arkasında birbirine kapı ile geçilen alçak kubbe örtülü iki halvet kısmından ibarettir. Her bölme üç kubbelidir.

 

23-İMARET CAMİİ (ABDÜSSELAM)

 

Miladi 1524 ( Hicri 931) yılında Defterdar Abdüsselam tarafından Mimar Sinan' a yaptırılmıştır. Miladi 1872 ( Hicri 1239) yılında onarım görmüştür. Mimar Sinan’ın ilk yapıtlarından olması özeliği olup; Caminin dış çevre duvarları ile minaresi ilk kurulduğu dönemin özelliğinitaşımaktadır. Zamanında kubbeli olarak yapıldığı fakat 1776 yılındaki depremde yıkılmış olup; 1872 yılında Altınoğlu Hatice hanim tarafından çatılı olarak yaptırılmıştır.

 

24-KABAOĞLU SU KEMERİ

 

İzmit merkezinin kuzeyinde Üçtepeler mevkiinde Karaüzüm sirki ile Üçtepeler'deki yerleşim alanı arasındaki dere yatağında kalan saha üzerinde yer almaktadır. Yaklaşık 50 m. uzunluğunda, 15 m. yüksekliğinde ve iki katlı olarak inşa edilmiş, temelleri Roma dönemi izlerini taşımaktadır. Su kemerinin M.S. 2.nci yüzyılda imparator Trajan döneminde Nicomadia valisi Plinius tarafından yaptırıldığını antik kaynaklardan öğrenmekteyiz. Yapıldığı dönemlerden sonra sürekli onarım gördüğü, üst kısımlarında bulunan Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait izlerden anlaşılmaktadır.

 

25-İNBAYIRI SARNICI

 

1991 tarihli kurul kararında bu eser erken Bizans çağına ait olması muhtemel olan ve eski yayınlarda Diocletanus Sarayı kalıntısı denilen belki bir binanın alt yapısı veya sarnıcı olarak tanımlanmıştır. Yeni kaynaklarda ise M.S 3yy da Roma İmparatorluğu döneminde yapıldığı ve Paşa suyu su kemerinden beslendiği belirtilmektedir.

 

 

DEVAM EDEN PROJELER:

 

190 ADA 1 PARSEL SİVİL MİMARLIK ÖRNEĞİ

 

Binanın yapıldığı zaman dilimi olan 19.yy esas alınmıştır. Kimin tarafından yapıldığı kesin olarak bilinememektedir. İstanbul II nolu K.T.V.K.K.’nun 10.06.1995 tarihli kararı ile tescillenmiştir. Yapı İzmit Belediyesi tarafından 2009 yılında istimlak edilerek 2010-2011 yılları arasında rölöve-restitüsyon-rekonstrüksiyon projeleri hazırlatılarak Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünden onaylatılmıştır. Yakın zamanda restorasyonuna başlanacaktır.

 

190 ADA 3 PARSEL SİVİL MİMARLIK ÖRNEĞİ

 

Binanın yapıldığı zaman dilimi olan 19.yy esas alınmıştır. Kimin tarafından yapıldığı kesin olarak bilinememektedir. İstanbul II nolu K.T.V.K.K.’nun 10.06.1995 tarihli kararı ile tescillenmiştir. Yapı İzmit Belediyesi tarafından yapının rölöve-restitüsyon-rekonstrüksiyon projeleri hazırlatılarak Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünden onaylatılmıştır. Yakın zamanda restorasyonuna KOCAELİ SANAYİ ODASI tarafından başlanacaktır.

 

190 ADA 5 PARSEL SİVİL MİMARLIK ÖRNEĞİ

 

Binanın yapıldığı zaman dilimi olan 19.yy esas alınmıştır. Kimin tarafından yapıldığı kesin olarak bilinememektedir. İstanbul II nolu K.T.V.K.K.’nun 10.06.1995 tarihli kararı ile tescillenmiştir. Yapı İzmit Belediyesi tarafından yapının rölöve-restitüsyon-rekonstrüksiyon projeleri hazırlatılarak Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünden onaylatılmıştır. Yakın zamanda restorasyonuna KOCAELİ SANAYİ ODASI tarafından başlanacaktır.

 

189 ADA 18 PARSELSİVİL MİMARLIK ÖRNEĞİ

 

İstanbul II nolu K.T.V.K.K.’nun 10.06.1995 tarihli kararı ile tescillenmiştir. Binanın yapıldığı zaman dilimi olan 19.yy esas alınmıştır. Kimin tarafından yaptırıldığı kesin olarak bilinememektedir. Yapı İzmit Belediyesi tarafından 2009 yılında istimlak edilerek 2010-2011 yılları arasında rölöve-restitüsyon-restorasyon projeleri hazırlatılarak Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünden onaylatılmıştır. Restorasyon ihalesi yapılan tescilli yapının onarım çalışmaları Kasım 2015 tarihi itibari ile başlanacaktır.

 

ÇAĞIRGAN KÖYÜ ÇEŞME

 

Çağırgan Köyü 3419 parsel köy içi mevkiinde caminin güneybatısında yer alan çeşme devşirme ve nitelikli malzemeden inşaa edilmiş olması nedeni ile Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünün 26.08.2014 tarih ve 1623 sayılı kararı ile tescil edilmiştir. Köy çeşmesinin tam olarak hangi dönemde yapıldığı kesin olarak bilinememektedir. Lahit teknesi, Mimari yapı elemanları, bitkisel ve geometrik motiflerin olduğu kırık veya eksik malzemelerle inşa edilen çeşme Roma Dönemi mimarisini göstermektedir. Proje hazırlıkları devam etmektedir.

 

İNBAYIRI SARNICI

 

1991 tarihli kurul kararında bu eser erken Bizans çağına ait olması muhtemel olan ve eski yayınlarda Diocletanus Sarayı kalıntısı denilen belki bir binanın alt yapısı veya sarnıcı olarak tanımlanmıştır. Yeni kaynaklarda ise M.S 3yy da Roma İmparatorluğu döneminde yapıldığı ve Paşa suyu su kemerinden beslendiği belirtilmektedir. İstimlak çalışmaları devam etmektedir.

 

PAŞASUYU SU KEMERİ

 

Paşa Suyu suyolu tipik bir Roma suyolu kalıntısıdır. İ.S. II. yy başında (111-113) Nikomedeia'dan Bthynia Eyaletinin Valilik görevini yürüten Plınıus (Gaius Plınıus Luciifilius Caecilius Secundus ) tarafından yaptırılan ve Roma Su mühendisliği, mimarlığı harikalarıdır. İlk dönemlerde şehir(Nikomedia) içinden ve yakın çevreden temin edilen suların ihtiyaca kâfi geldiği anlaşılmaktadır. Daha sonra kentin nüfusu yoğunlaştığından, su sıkıntısını gidermek isteyen ve bu hususta çok gelişmiş su mühendisliğine sahip olan Romalılar teşebbüse geçmişlerdir. Bithynia eyalet valisi olan Plinius'un İmparator Trajan'a yazdığı mektuptan anlaşıldığına göre ilk girişim İmparator Domitianus zamanında ve büyük paralar harcanarak yapılmış olmasına rağmen başarısızlıkla sonuçlanmış, Plinius'un valiliği döneminde (M.S. 111-113) günümüzde de mevcut olan 19 kemer yapılarak İzmit'e su getirilmiştir. Kaynağa yakın 4 kemer için restitüsyon, restorasyon ve çevre düzenleme projeleri hazırlanmaktadır.

 

İÇ KALE SURLARI – KARABURÇ

 

İç kale surlarından günümüze ulaşmış tek örnek olan Karaburç’tur. Burcun duvar tekniğinden yola çıkarak iki ayrı devirde yapıldığı anlaşılmaktadır. Yapının alttaki kısmının hangi döneme ait olduğu tam olarak bilinememektedir, ancak onarım kuşağı olan dış duvarın Bizans döneminde gerçekleştiği düşünülmektedir. Yapının uzun süre işaret feneri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Yapı İzmit imar planlarında “Belveder” olarak kullanılmak üzere korunması zorunlu kılınmıştır. Yapı 1951 yılını sonlarında UNESCO aracılığı ile Cenevre’de toplanan “Uluslararası Kal’aler ve Surlar Kongresinde Avni Öztüre tarafından sunulan raporlarla ilgi görmüştür. Korunması kararı alınmıştır. Proje çalışmaları tamamlanan yapının yakın zamanda restorasyonuna başlanacaktır.

 

YENİ HAMAM

 

Hacıhasan Mahallesi Sırrıpaşa Caddesi Yeni Hamam Sokak 396 ada 3 parselde bulunan 18 y.y ortalarında inşaa edildiği varsayılan o dönem mülkiyeti Gerdankıran Camii Şerifi Akarına ait olan, Hamalzade Hacı Hasan tarafından yaptırılan yeni hamam doğu-batı doğrultusunda dikdörtgen planda inşa edilmiş tek hamamdır.2013 yılında mülkiyeti Belediyemize geçen anıtsal tescilli hamamın rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri koruma kurulundan onaylatılmış olup yakın zamanda restorasyon çalışmalarına başlanacaktır.

 

KÜLTÜR TEPESİ 2.ETAP

 

Tarih Koridoru Projemiz kapsamında,  Kültür Tepesi Projemizin 2.etabını oluşturan üzerinde Kasr-ı Hümayun (Saray Müze) ,Paşalar Dairesi, Redif ve Atatürk Müzesi ve İmaret Camii gibi anıtsal tescilli eserlerin yer aldığı, 219 ada 1 parselin hazırlanmakta olan ‘’ Kültür Tepesi 2. Etap Projesi ‘’ nde tarih, sanat ve kültürün iç içe yaşanacağı bir alan tasarlanmaktadır. Çalışmalarımız devam etmektedir.

 

BULDUK KÖYÜ CAMİİ

 

Camii genel hatlarıyla değerlendirildiğinde bölgenin genel karakteristiğine uygun tipik bir 20.yy geç örneklerinden birisi olduğu göze çarpmaktadır. İç mekanda yer alan barok rokoko üslubu benzeri fakat daha geç dönemde yapıldığı anlaşılan kalem işi süslemeler dikkat çekicidir. Onarımı için rölöve-restitüsyon-restorasyon projeleri hazırlatılmıştır ve Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne gönderilmiştir.

 

AKÇAKOCA MEYDANI

 

Günümüzde kentsel sit alanı içerisinde yer alan Akçakoca Meydanı çevresi, özgün dokusunu kısmen koruyabilmiştir.  Meydan çevresinde sivil mimari örneklerin yanı sıra kuzeyinde Akçakoca Dere Camii ve Süleyman Paşa Hamamı bulunur. Meydan yaklaşık 4500 m2 alana yayılır. Su deposunun kuzey bölümünde bulunan trafo kaldırılarak bu alan sert zemin ve yeşil alan olarak yeniden düzenlenmiş, pergolalar ile oturma bölümleri oluşturulmuştur. Bu alanın doğusunda bulunan tescilli ağacın çevresi de bir düzenleme yapılarak bir dinlenme ve oturma bölümü oluşturulmuştur. İhalesi yapılan alanda uygulama çalışmaları devam etmektedir.

 

SIRRI PAŞA CADDESİ SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA

 

Kapanca Sokak ile Akçakoca Meydanı arasında köprü oluşturan Sırrı Paşa Caddesi kentsel sit alanında koruma amaçlı imar planı içinde yer almaktadır. Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu onaylı sokak sağlıklaştırma projesi ile Kapanca Sokağın ve Akçakoca Meydanı’nın tarihi ve mistik dokusuna uygun düzenlenerek kentin kültür aktivitelerinin yapıldığı turizmin geliştiği cadde kimliği kazandırılacaktır. Yakın zamanda ihalesi yapılacak olan sokakta çalışmalar başlayacaktır.

 

KAPANCA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA

 

İzmit ilçesi Akçakoca Mahallesinde yer alan Kapanca Sokak, İzmit kentinin 19. yüzyıl mimarisi ve kent dokusu özelliklerini barındıran nadir sokaklarından biridir. Yamaçta konumlanan eski kent dokusu arazi eğiminden dolayı organik plan şeması üzerine kurulmuştur. Geleneksel mimarinin egemen olduğu konut yapıları genellikle bahçeli düzende iki katlı olarak inşa edilmiştir. Geçmişte İzmit’in sokaklarında yaygın olarak kullanılan Arnavut kaldırımı taşları Kapanca Sokakta korunarak orijinal haliyle kullanılmıştır. 150,70 mt uzunluğuna sahip olan Kapanca Sokak; güneybatıda Sadettin Yalım Cad. ile kuzeydoğuda Sırrı Paşa Caddesini birbirine bağlamaktadır. Kuzeydoğuda Kapanca Sokağa Serdengeçti Sokak bağlanmaktadır. 3610 m2 lik bir alana sahip Kapanca Sokak Sağlıklaştırma Projesi kapsamında 11 adet tescilli 6 adet tescilsiz yapı bulunmaktadır. 6 adet Tescilsiz binaların cephe iyileştirme çalışmaları tamamlanmıştır. 8 adet tescilli yapının restorasyon çalışmaları tamamlanmış, 3 binanın restorasyonuna yakın zamanda başlanacaktır.

 

NEBİHOCA KÖY ÇEŞMESİ

 

Tarihi Çeşme Kocaeli ili, İzmit ilçesi, Nebihoca köyünde konumlanmaktadır. Köy ismini zamanında burada yaşamış olan bir alimden aldığı rivayet edilmektedir. Osmanlı kaynaklarında köyün adı Benlihoca olarak geçmektedir. Tarihi çeşme ile ilgili herhangi bir kaynağa ulaşılamamıştır. Kaynaktan beslenme durumuna göre hazneli çeşme özelliğine sahip tarihi çeşme, bir meydan çeşmesi sınıfına girmektedir. Aslına uygun restore edilecek olan çeşmenin restorasyonunda uygulama sırası; niteliksiz eklerden ve çimento harç müdahalelerinin temizlenmesi, malzeme kaybı olan taş veya tuğlada özgün malzeme ile tamamlama, derz onarımı ve cephe temizliği sırasıyla yapılacaktır. Restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarımız devam etmektedir.

 

816 ADA 5 PARSEL BAÇ BİNASI

 

Binanın yapıldığı zaman dilimi olan 19.yy esas alınmıştır. Kimin tarafından yapıldığı kesin olarak bilinememektedir. İzmit Belediyesi tarafından 2014 yılında istimlak çalışmaları başlatılan tescilli yapının rölöve –restitüsyon-restorasyon projeleri hazırlanmaktadır.

 

BAĞLICA ORTAKÖY IŞIKLI CAMİİ

 

İzmit ilçesi Bağlıca Mahallesi Sarıçalık Mevkii’nde mülkiyeti Belediyemize ait olan Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Müdürlüğünün 14.04.2015 tarih ve 1954 sayılı kararı ile tescillenen, yapım tarihi kesin olarak bilinemeyenmimari olarak Orhan Gazi dönemi Cuma Camii yapım özelliğine sahip olan çant(d)ı tekniğiyle inşa edilmesi sebebiyle çok önemli bir mimari eserdir.