Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
18°C
ETKİNLİK TAKVİMİ
Av. Fatma Kaplan Hürriyet
İzmit Belediye Başkanı

Başkandan Haberler

ATA TOHUMU HAMLESİNDE 80 GÜNDE BÜYÜK BAŞARI

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 767
ATA TOHUMU HAMLESİNDE 80 GÜNDE BÜYÜK BAŞARI

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğü ile yerel tohumu korumak, çoğaltmak ve gelecek nesillere aktarmak için ata tohumu deneme üretimine başlayan İzmit Belediyesi, 80 günde büyük başarı kaydetti

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğü ve İzmit Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü kontrolünde Durhasan Mahallesi’nde bulunan tarımsal arazinin belli bir bölümüne daha önceki köy ziyaretlerinde toplanan tohumlar ekildi. Sağlıklı tarımı desteklemek, yerli üretimi arttırmak ve ata tohumunu gelecek nesillere aktarmak amacıyla çalışmalara başlayan İzmit Belediyesi, ilk aşamada deneme üretimi yaptığı alanda domates, salatalık, biber, patlıcan, karpuz ve fasulye ekimi gerçekleştirdi. 80 günlük süre içerisinde ata tohumu üretiminde büyük bir başarı kaydeden İzmit Belediyesi, Ekim ayında kuracağı serada fide üretimine başlayacak.

Çocuklarımıza Aktarmak İçin

Durhasan Mahallesinde bulunan tarımsal arazide ilk hasadını yapan ve ata tohumu deneme üretiminin gerçekleştiği alanda da incelemelerde bulunan Başkan Hürriyet, “Ata tohumunu çoğaltmak amacıyla deneme bahçemizi kurduk. 80 güne gibi kısa bir zaman dilimine rağmen başarılı bir noktadayız. Bunun daha sürdürülebilir olması için tekniğini doğru kurmaya çalışıyoruz. İzmit ölçeğinde çok daha fazla üretim yapmak, sağlıklı tarım yapmak ve yerel tohumumuz çocuklarımıza aktarmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

 

 

 -
 -
 -
TWITTER
BAŞKANDAN HABERLER
facebook twitter instagram youtube