Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
3°C
ETKİNLİK TAKVİMİ
Av. Fatma Kaplan Hürriyet
İzmit Belediye Başkanı

Başkandan Haberler

HÜRRİYET, CUMHURİYET PARKI VE KÜLTÜR TEPESİ TAHSİSLERİNİN YENİLENMESİNİ İSTEDİ

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 123
HÜRRİYET, CUMHURİYET PARKI VE KÜLTÜR TEPESİ TAHSİSLERİNİN YENİLENMESİNİ İSTEDİ

Cumhuriyet Parkı’nın tahsisinin yenilenmesini isteyen İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Büyükşehir Meclisi toplantısında verilen sözleri ve yapılan görüşmeleri kamuoyuyla paylaştı, “Verilen sözlerin tutulmasını, Cumhuriyet Parkı ve Kültür Tepesi’nin tahsisinin yenilenmesini rica ediyorum” dedi

Yıllardır kullanım hakkı İzmit Belediyesinde olan Cumhuriyet Parkı’nın yenilenmesiyle ilgili proje hazırlıklarını tamamlayan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, yerel basında alanın tahsisinin Büyükşehir tarafından yenilenmeyeceğine dair çıkan haberler üzerine Büyükşehir Belediyesinin Eylül ayı meclis toplantısında söz aldı. İzmit Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi arasında yaklaşık bir yıldır süren resmi ve sözlü süreci kamuoyuyla paylaşan başkan Hürriyet, Cumhuriyet Parkı ve Kültür Tepesi’nin tahsislerinin yenilenmesini, sözlerin tutulmasını istedi.

İzmit Belediyesi, İsu’dan Alacaklıydı

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın adına mahsup ve tahsis görüşmelerinin bir yıldır genel sekreter yardımcısı ile sürdürüldüğünün altını çizen başkan Hürriyet konuşmaya “Cumhuriyet Parkı ve Kültür Tepesi’nin tahsis süresi dolduğunda bu tahsislerin yenilenip yenilenmeyeceğini ve taleplerimizi sözlü olarak ilettik ki bir yıldan fazla zaman oldu. Tam da o sırada İSU’dan 5 milyonluk alacağımız vardı, zamanla 10 milyona çıktı. Sizden yani Büyükşehir Belediyesinden sizin talimatınızla şöyle bir talep geldi. Bütün görüşmeleri Gökmen Bey takip etti” diye başladı.

Mahsuptan Sonra Tahsis Olacaktı

Alacak-verecek hesabına karşılık mahsup işlemlerinin halledilmesinin ardından Cumhuriyet Parkı ve Kültür Tepesi’nin tahsisinin yenileneceği sözünün verildiğini hatırlayan Hürriyet şöyle konuştu: “Bu mahsupları halledelim, sonrasında da tahsisleri yenileriz diye söz verdiniz. Ve mahsuplara başladık. Nezaket gereği o mahsuplarda da hiç ikiletmeden; ‘Bu 10 milyonluk, 5 milyonluk. Burası uygundur ya da değildir’ demeden, Büyükşehir nereye, ne değer biçtiyse mahsupları hallettik. Ki bu mahsupların içinde Cedit’te kalan konut arazimiz de vardı. Büyükşehir karşılığında nereyi belirttiyse kabul ettik.

Takasları İkiletmeden Kabul Ettik

Sonuçta bir söz verilmiş. Bu sözleri bizim de, sizin de tutacağınız düşüncesiyle mahsupları ikiletmeden kabul ettik. Ve biz, İzmit Belediyesi olarak tahsislerin yenileneceği düşüncesiyle özellikle Cumhuriyet Parkı’na yenileme projemizi çalıştık. Şu anda projemiz, uygulamaları, renderleri dahil yanımda. Size de ayrıca arz etmek isterim. Sözlü olarak da iletildi. Ekibiniz de hepsini biliyor. Bir yıldır bunlar üzerine o kadar çok konuşuldu ki. Defalarca Cumhuriyet Parkı ve Kültür Tepesi tahsislerinin ne zaman yenileneceğini sorduk ve hep “Mahsupları halledelim, yenilenir” denildi. Resmi yazışmalarını da yaptık.

35 Milyon Borç Çıkarılmış Hepsini Tek Tek Çıkardık

Tahsis edilen yerlerden şu kadar lira gelir elde ediyorsunuz diye özellikle 35 milyon gibi bir borç çıkarılmış. Geçmiş dönemler de dahil tek tek hepsinin bilgilerini çıkardık. Bugüne kadar nereye, ne yapılmış, ne kadar kazanılmış ve nasıl işletilmiş hepsinin bilgisini resmi olarak yazıyla size bildirdik. Ve altında da “Tahsis süresi bitenlerin, sürelerinin uzatılmasını bilgilerinize arz ederiz” dedik. Hem resmi yazışmayla hem de sözlü olarak bütün görüşmeleri gerçekleştirdik. Bu tahsislerin yenileneceğine dair bize ciddi sözler verildi. Biz de hazırlıklarımızı buna göre yaptık. 

Tahsisler Yenilenecek Diye Yaptık

Vatandaşımızın kullanabileceği şekilde Cumhuriyet Parkı’nın yenilenme projesini hazırladık. Ama dün basından ‘Tahsisler yenilenmeyecek, İzmit Belediyesi zaten çok istemedi ki’ diye okuduk. Bir yıldır bu konu üzerine, sizi temsilen genel sekreter yardımcılığı düzeyinde sürekli görüşmeler yaptık. Mecliste yetkiler aldık. Mahsupları, takasları hiçbir sorun çıkmadan yaptık. ‘Bu da böyle olsa’ demedik. Sonuçta mahsup yaptığımız yerlerden 6 parsel de Cumhuriyet Parkı’nın içindeki alanlar. Buna dahil etmemizin nedeni; parkın geri kalanının tahsisini yenileyeceğiniz düşüncesiydi.

Sözlerin Tutulmasını Rica Ediyorum

Şimdi tahsislerin yenilenmeyecek olduğunu basından duyduk. Ağzınızdan duymadık. Doğru olmadığını düşünüyorum. Bize verilen sözlerin tutulmasını rica ediyorum. Talebimizi ısrarlı bir şekilde tekrar ediyorum. Yazılı olarak da bildirmiş, sözlü olarak da sözlerini almıştık ve karşılıklı anlaşmalarını yapmıştık. Bu anlaşmaların bozulmadan devamını diliyorum. Bu konuda sorumluluk bilinciyle, geçmiş dönem uygulamanın devamı olarak, zaten İzmit Belediyesi’nin kullandığı yerin tahsislerinin yenilenerek yine İzmit Belediyesi’ne bırakılmasını rica ediyorum” şeklinde konuştu.

 

 

 -
 -
TWITTER
BAŞKANDAN HABERLER
facebook twitter instagram youtube