Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
17°C
ETKİNLİK TAKVİMİ
Av. Fatma Kaplan Hürriyet
İzmit Belediye Başkanı

Başkandan Haberler

HÜRRİYET’TEN 5 ARALIK KADIN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 515
HÜRRİYET’TEN 5 ARALIK KADIN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bundan 86 yıl önce kadınlara tanıdığı seçme seçilme hakkının dünyanın birçok ülkesinden erken kazanılmış bir hak olduğunu vurgulayarak, kadınların siyasal ve toplumsal alana katılım ve temsiliyetinin önemine dikkat çekti

Başkan Hürriyet mesajında şu ifadelere yer verdi: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Daha emin ve daha doğru olarak yürüyeceğimiz bir yol vardır. Büyük Türk kadınını çalışmamıza ortak kılmaktır’ sözleriyle, Türk kadınının toplumsal hak ve yönetimde söz sahibi olması temelini, dünyanın birçok ülkesinde henüz telaffuz bile edilmezken, 5 Aralık 1934’te atmıştır. Kadınların siyasal alana katılımı ve temsiliyeti dünyanın pek çok yerinde düşünce aşamasında bile değilken 86 yıl önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.

Türk Kadını Toplumsal Hayattaki Rolünü İspatlamıştır

Türk kadını, aile içindeki yerinin öneminin yanında, bilimde, sanatta, sporda, yönetim kademelerinde kazandığı başarılarla, toplumsal hayattaki yerini tüm dünyaya ispatlamıştır. Bizler de Türk kadınının toplumsal hayata katılımı noktasında bugüne kadar attığımız adımlarla, bu yerin daha da sağlamlaşmasına var gücümüzle destek veriyoruz. Atatürk’ün, Türk kadınına ve milletimize armağan ettiği kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 86. yılında varlıkları ile ellerinin değdiği her yeri değiştiren, güzelleştiren yaşanılır kılan tüm kadınlarımızın 5 Aralık Kadın Hakları Gününü kutluyor kadınların hayatın her alanında daha güçlü bir şekilde yer alması dileğiyle saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

 

TWITTER
BAŞKANDAN HABERLER
facebook twitter instagram youtube