Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
21°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

Haberler

ENGELSİZ YAŞAM ALANI GURURLA HALKIN KULLANIMINA AÇILDI

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 6352
ENGELSİZ YAŞAM ALANI GURURLA  HALKIN KULLANIMINA AÇILDI

Halkın demir rampa isteğine büyük bir projeyle karşılık veren İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Serdar Mahallesi Okullar Bölgesi’nde yaparak halkın kullanımına sunduğu engelsiz yaşam alanını gururla inceledi

Serdar Mahallesi Karagöz Sokak’ta halkın yokuş inişini kolaylaştırması için demirden rampa isteğine karşılık İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in ‘İzmitliler her şeyin en iyisine layık’ diyerek hayata geçirdiği Engelsiz Yaşam Alanı projesi tamamlandı. Engelsiz Yaşam Alanı’nı halkın kullanımına açan başkan Hürriyet ve ekibi, mahalle muhtarı Ümit Yılmaz ile birlikte yapılan çalışmadan duyulan memnuniyete ortak oldu.

Tam Kadro Oradaydı

Engelsiz Yaşam Alanı’nı inceleyen başkan Hürriyet’e başkan yardımcıları; Dilek Yalçın, Emirşah Torun ve Ünal Özmural, meclis üyesi Mehmet Baştan, basın danışmanı Cem Şakoğlu, koordinatörü Ozan Aksu, İYİ Parti İzmit İlçe Başkanı Pelin Filiz Coştur, Fen İşleri Müdürü Burak Güreşen, Park ve Bahçeler Müdürü Ümit Uçar, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ceren Öker Cömert, Basın Yayın Müdürü Ozan Özgenç, Zabıta Müdürü Ümit Fındık, Serdar Mahalle Muhtarı Ümit Yılmaz ve mahalleliler eşlik etti.

Yoğun Kullanılıyor

Engelsiz Yaşam Alanı’nın eski görüntüsüne nazaran çok daha iyi, kullanışlı, konforlu ve gösterişli olduğunu belirten İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Serdar Mahallesi’ndeyiz. Bu bölge çok kullanılan bir bölge, okullar bölgesi. Özellikle sınav dönemlerinde sirkülasyon çok fazla. Daha da önemlisi engelli vatandaşlarımız tarafından yoğun olarak kullanılıyor. Tramvay son durağına da inen bir bölge olduğu için bütün yurttaşlarımız sıklıkla kullanıyor.

Bakımsız Ve Küçüktü

Çok bakımsız ve küçücük bir merdiveni vardı. Muhtarımızın bizden basit bir rampa inişi isteği olmuştu. Başkan yardımcımız Ünal Bey’in ve muhtarımızın önerisiyle; ‘Basit bir rampa yapmak yerine burayı güzel bir sosyal alan haline getirelim’ dedik. Engellilerin kolay ulaşım sağlayacağı, herkesin konforlu kullanacağı şık bir alan olsun istedik. Çalışmamız bitti. Bugün halkın kullanımına açıyoruz. Çok sıkıntılı bir alanın böyle güzel bir alana dönüşmesinden dolayı çok mutluyum.

Engel Tanımayanlar

Güneş enerjisiyle aydınlattığımız bu alanda bir de engelli vatandaşlarımızın neleri başarabileceğini, ulusal ve uluslararası alanda ülkemizi temsil eden, önemli başarılara imza atmış değerli gençlerimizin fotoğraflarını alanlara yerleştirdik. Bizim bünyemizdeki çok kıymetli özel kardeşimiz Ahmet’in fotoğrafını da koyduk ki cesaret öyküsü olsun, yurttaşlarımıza motivasyon sağlasın. Fikir ve yapıcı çözümler üreten değerli muhtarımız Ümit Yılmaz’a, başkan yardımcımıza, fen işleri ile park ve bahçeler müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Halkımıza hayırlı olsun” dedi.

Demir Rampa İstedik Sosyal Bir Alan Yaptı

Serdar Mahalle Muhtarı Ümit Yılmaz, “Okullar bölgesindeyiz. Kocaeli’nin en iyi okullarına sahibiz. Her gün buraya inip çıkarken veliler; ‘Zorlanıyoruz. Çocuklarımız düşüyor. Engelli vatandaşlarımız çok sıkıntı yaşıyor’ diye önümüzü kesiyordu. Tramvayın son durağının gelmesiyle sokak daha da hareketlenmişti. Biz iniş-çıkış için sadece rampa istemiştik. Başkanımız bize ‘Engelliler söz konusuysa oraya farklı proje çalışalım. Onlar ve İzmitliler en iyisine layık’ dedi. Kendisine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Aydınlatma Güneşten

İzmit Belediye Başkan Yardımcısı ve meclis üyesi Ünal Özmural ise “Bazen küçük dokunuşlar ortaya güzel işler çıkarıyor. Burası da öyle bir yer. İzmit’in birçok mahallesi yukarılarda ve merdivenle inip çıkılan yerler. Yaşlılarımız ve engellilerimiz gerçekten zorlanıyor. Burası sadece başlangıç. Hangi mahallelerle benzer işler yapabiliriz ona bakıyoruz. Yeni işlerde engellilere bu tür imkanlar sağlamak bizim politikamız oldu. Öte yandan da güneş enerjisinin kamuoyunda bilinir hale gelmesi için de uygun yerlere koyuyoruz. Köylerden başlamıştık. Burada da benzer uygulama yaptık. Elektriğin ulaşamadığı yerlerde güneş enerjisinden yararlanmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -