Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
-1°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

Haberler

İZMİT BELEDİYESİNDEN GÖRME ENGELLİ VATANDAŞLARA YENİ YOL ARKADAŞI

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 109
İZMİT BELEDİYESİNDEN GÖRME ENGELLİ VATANDAŞLARA YENİ YOL ARKADAŞI

İzmit Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında engel durumu bulunan bireylere yönelik farkındalığın artması amacıyla düzenlenen Engelsiz Festival’de görme engeli bulunan bireylere yeni yol arkadaşları olacak Akıllı Bastonun tanıtımı ve dağıtımını gerçekleştirdi

İzmit Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü ve İzmit Kent Konseyi Engelli Meclisi işbirliğinde hayata geçirilen Engelsiz Festival bugün başladı. Festival alanını ziyaret eden İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet önce stantları ziyaret etti ardından da özel gereksinimi bulunan çocuklarla sohbet etti. Başkan Hürriyet ayrıca görme engeli bulunan vatandaşların hayatını kolaylaştıracak olan Akıllı Bastonu tanıtarak dağıtımını gerçekleştirdi.

Hürriyet: Görme Engelli Vatandaşlarımızın İhtiyacına Cevap Verecek

Akıllı baston ile ilgili bilgi veren Başkan Hürriyet, “Kendi personelimiz ile deneyimlediğimiz akıllı baston, görme engelli vatandaşlarımızın ihtiyacına cevap verecek. Görme engelli personellerimizin denediği ve bu deneme sonucunda da verim aldığımız bu bastonu bugün başka yurttaşlarımıza da dağıtacağız. Akıllı bastona, teknolojik uyumluluğu nedeniyle birçok uygulama yüklenebiliyor ve akıllı telefonlara bağlanabiliyor. Sürekli geliştirilebilen akıllı baston, engellilerin hayatında harita ve konum gibi imkânlar sağlayacak. Verim alınırsa ve daha fazla talep olursa bununla ilgili çeşitli kampanyalar yapıp daha fazla görme engelli yurttaşımıza da dağıtımını yapacağız.

Özmural: Akıllı Baston Baş Üstü Engellerini Tanıyor

Akıllı baston ile ilgili detayları paylaşan İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, “Bu yerli üretim bir baston, patenti bir Türk öğrencinin. Biz engelli personelimizle konuştuğumuzda bize baş üstü engellerin çok ciddi kazalara neden olduğunu belirttiler. Bu baston internette gezinirken karşıma çıktı. Daha sonra bunun teminini sağladık ve görme engeli bulunan 3 arkadaşımız 6 ay boyunca bu bastonu denedi. Bu bastonun en önemli özelliği baş üstü engellerini tanıyor olması. Yaşamlarını kolaylaştırabilmek amacıyla navigasyon üzerinden istedikleri adrese gidebiliyorlar. Ayrıca internet üzerindeki tüm mobil uygulamalara bu baston üzerinden ulaşabiliyorlar. Bu anlamda da yenilenebilir bir yanı var. Engelli arkadaşlarımızın hayatını kolaylaştırabilmek amacıyla onlarla yakın temasta olmak ve dertlerini anlamamız gerekiyor. O yüzden de bundan sonraki süreçte ihtiyacı olan vatandaşlarımız için tüm hayırsever vatandaşlarla bir kampanya başlatabiliriz diye düşünüyorum. Bugün 10 adet dağıtacağız ama inşallah ilerleyen günlerde sayı da artar” şeklinde konuştu.

Aysu: Hayatımızı Kolaylaştıracağına İnanıyorum

Görme engeli bulunan İzmit Belediyesi personeli Ümmühan Aysu , “Bizlerin günlük hayatlarını kolaylaştıracak bir çalışmaya imza attığınız için mutluyum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah birçok arkadaşımızın hayatı kolaylaşacak. Günlük hayatta, yürürken neyle karşılaşacağımızı bilemiyoruz. İnşallah bundan sonra hayatımızı kolaylaştıracağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 

 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -