Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
6°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

MÜDÜRLÜKLERİMİZ

Bilgi İşlem Müdürlüğü

İsmet KUNTTAŞ
Bilgi İşlem Müdürü

Haberler

Doğan, Zirvede İzmit’in Projelerini Anlattı

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 5859
Doğan, Zirvede İzmit’in Projelerini Anlattı

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Akıllı Belediyecilik Zirvesi’ne katıldı.

Başkan Doğan, İstanbul Hilton Otelde gerçekleşen Akıllı Belediyecilik Zirvesinde 3D Yazıcı ve Tasarım Merkezi, Dijital Arşiv, Genç Girişimciler Merkezi, Speeking Cafe, Akıllı Bisiklet gibi projelerin anlattı. Doğan’ın anlattığı projeler katılımcıların büyük ilgisini çekti.

Zirvede İzmit Belediyesi’nin hayata geçirdiği örnek projeleri detaylı şekilde anlatan Doğan, “her şeyi akıllı olarak planlarsak çok daha verimli olacağımızın bilinciyle projelerimizi hayata geçiriyoruz. Artık alın terinden daha çok akıl terinin geçerli olduğu bir dönemi yaşıyoruz.  Dolayısıyla akıllı belediyecilik bizimde çok akıl teri döktüğümüz bir alan. Hem zamanı, hem kaynakları daha etkin kullanarak akıllı ve verimli olmak istiyoruz.

Temizlikte Teknolojiyi Kullanıyoruz

Belediyecilik faaliyetlerinin her alanında teknolojiyi hizmetlerimize dahil etmeye çalışıyoruz. Yaklaşık 7 bin çöp konteynırına yerleştirdiğimiz sistemle kontreynırların boşaltma sıklıklarını, çöp araçlarımızın oraya hangi sıklıkla gittiğini, hangi saatte boşaltıldığını takip ediyoruz.

Teknolojiyi Her Alanda Kullanmaya Çalışıyoruz

İmarda ve ticaret hanelerin ruhsat denetimlerinde kullandığımız diğer bir teknolojik takip sistemiyle de, artık vatandaşımızın dükkanının içine girip incelme yapmamıza gerek kalmıyor. Yazılımını kendimizin geliştirdiği sistemle işyeri sahibinin haberi dahi olmadan kontrolleri gerçekleştiriyoruz. Yapı kontrol çalışmamalarımızda da yine benzer teknolojik uygulamaları kullanıyoruz.

3D Yazıcı ve Tasarım Merkezi Her Alanda Fayda Sağlıyor

Akıllı belediyecilik ve teknoloji konusunda en iddialı olduğumuz konulardan birisi de teknolojiye ve tasarıya katkıda bulunmak amacıyla kurduğumuz 3D Yazıcı ve Tasarım Merkezimizdir. Yeni sanayi devrimi, 3D yazıcı sistemleri üzerinde çalışılarak sağlanacak. Ülkemizde yeni sanayi devriminin öncüsü neden biz olmayalım, neden 3 boyutlu yazıcılarda çağı zorlayan gelişmeleri biz sağlamayalım diye kafa yorduk. Bu sistemleri içerisinde bulunduran büyük bir merkez açtık. Merkezde konunun uzmanlarınca 7 den 77’ye kadar herkese hizmet vermekteyiz. 3D Yazıcı ve Tasarım Merkezinde, sanayi esnafımıza parça tasarlama ve çıkarma imkanı sağlarken, diğer taraftan da öğrencilerin ufuklarını açmaya çalışıyoruz. Bu projemiz dalga dalga yayılacak bir projedir. Tıbbi alanda da önemli katkılar sağlıyor. Türkiye’de ilk defa hayata geçirilen bir proje olması sebebiyle şehir dışından da birçok vatandaşımız merkezimizi görmek için İzmit’e geliyor.

Üniversite ile İşbirliği

Üniversitemizin AR-GE birimiyle Dünyada mevcut 3D yazısı sitemlerinin daha gelişmişini nasıl yaparız diye kafa yorarak, yazıcıların imalatı için çalışıyoruz. Bizim bu süreçteki hedefimiz ülkemizin, Dünyada 3D yazıcılarının en gelişmişlerini üreten ve sektörün de ana markası olmasıdır.

Okullarda 3D Yazıcı ve Tasarım Sınıfları

İkinci hedefimizde, kedi ürettiğimiz 3D yazıcı sistemlerini okullarımıza kurarak, bilgisayar sınıflarının yanı sıra 3D yazıcı ve tasarın sınıfları kazandırmaktır. Proje kapsamında okullarımızda pilot uygulama başlattık” şeklinde konuştu.

 -