Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
9°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

MÜDÜRLÜKLERİMİZ

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü

Havva AÇIKGÖZ
Temizlik İşleri Müdürü

Haberler

ATIKLARINI GETİREN ÇOCUKLAR ÖDÜL MARKET İLE MUTLU OLDU

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 204
ATIKLARINI GETİREN ÇOCUKLAR ÖDÜL MARKET İLE MUTLU OLDU

İzmit Belediyesi ve İzmit Kent Konseyi tarafından çocukları geri dönüşüme teşvik etmek amacıyla başlatılan Çocuk Ödül Market projesine destek veren çocuklara ve vatandaşlara hediyeler verildi

İzmit Belediyesi ve İzmit Kent konseyi ortaklığında çocukları geri dönüşüme teşvik etmek amacıyla hayata geçirilen ve ICLEI-Sürdürülebilir Kent Birliği tarafından da örnek uygulama gösterilen Çocuk Ödül Market’te ilk 4 ayda en çok atık getirenlere çeşitli hediyelerle teşekkür edildi. İzmit Belediyesi yetkilileri ve muhtarlar Çocuk Ödül Market Projesi’ne destek veren vatandaşlara çiçek takdim etti.

3 Bin 440 Kg Atık Toplandı

Çevre duyarlılığını arttırma ve kirliliğe karşı önleyici çalışma niteliği taşıyan Çocuk Ödül Market Projesi için pilot bölge seçilen Hacıhızır Mahallesi’nde, Kertil Tekke Meydanı’nda bulunan muhtarlığın yanında atık getirme merkezi hazırlandı. Dört ay önce başlayan pilot uygulamada toplanan 2 bin 700 kilogram ambalaj atığı, 190 kilogram elektronik atık, 490 kilogram tekstil atığı ve 60 kilogram bitkisel atık yağ olmak üzere toplam 3 bin 440 kilogram atık kent ekonomisine kazandırıldı.

Proje 4 Ay Önce Başladı

Atık getirme merkezine; ambalaj atıkları, atık piller, atık yağlar, elektronik atıklar ve tekstil atıklarının toplanacağı konteynerler yerleştirildi. Aileler, biriktirdikleri atıkları mesai saatleri arasında bu merkezlere getirerek geri dönüşüm hareketine katıldı. Kertil Tekke Meydanı’nda gerçekleştirilen programda projeye destek veren vatandaşlara ve çocuklara teşekkür edildi.

Yoğun Katılım Vardı

Çevreye duyarlılık gösterenlere teşekkür edilen etkinliğe; İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, İzmit Belediyesi Çevre Koruma Ve Kontrol Müdürü Havva Açıkgöz, Hacıhızır Mahalle Muhtarı Lütfi Bodur, Veliahmet Mahalle Muhtarı Kadir Kızıl, Hacıhasan Mahalle Muhtarı Ömer Uzun, Çukurbağ Mahalle Muhtarı Yaşar Tüzer, İzmit Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Hüseyin Doğan ve mahalle sakinleri katıldı.

“Örnek Bir Proje Oldu”

Getirilen atıklara karşılık çocuklara teşvik amacıyla zeka oyunu ve top hediye edildi. Programda konuşan Hacıhızır Mahallesi Muhtarı Lütfi Bodur, “Mart ayında başladığımız Çocuk Ödül Market Projemiz tüm hızıyla devam ediyor. 4 aylık süreçte 4 tona yakın atığı geri dönüşüme kazandırdık. Projeyi destekleyen herkese teşekkür ediyorum. Örnek bir proje oldu” dedi.

“Farkındalık Artmalı”

İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, “Çocuklarda geri dönüşüm bilincini yükseltmek ve bu konudaki farkındalığı arttırmak amacıyla Hacıhızır Mahallesi pilot bölge seçildi. Çocuklarımızın toplama merkezine getirdiği atıklar hem ülke ekonomisine hem de kent ekonomisine kazandırıldı. Bu çalışmaya başka mahallelerde de devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Projeyi Yaygınlaştıracağız”

İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural ise “Atık malzemelerini bizim kullanma ve değerlendirme şansımız var. Sahada aileleri ve çocukları da dahil etme noktasında karar aldık. Uygulamamıza da bu mahalleden başladık. Sürdürülebilir Kentler Birliği’ne bir sürü ülke üye. İzmit Belediyesi ve bu ekibin yapmış olduğu çalışma tüm dünyaya örnek proje olarak gösterildi. Bu projeyi yaygınlaştırma hedefimiz var. Çocuklarımıza çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -