Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
0°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

MÜDÜRLÜKLERİMİZ

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü

Havva AÇIKGÖZ
Temizlik İşleri Müdürü

Haberler

ÖRNEK ÇEVRE ÇALIŞMALARI

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 1278
ÖRNEK ÇEVRE ÇALIŞMALARI

İzmit Belediyesi çevre projeleriyle örnek oluyor. Belediyenin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yürütülen tekstil atığı, atık lastik, hurda araç, elektronik atık ve atık pil çalışmaları ile hem çevre korunuyor, hem de ülke ekonomisine katkı sağlanıyor.

113 Ton Tekstil Atığı

Belediye yetkilileri, şehrin 140 noktasına konulan tekstil kumbaralarından bir yıl içinde 113 ton tekstil atığı toplandığını belirterek “toplanan atıklar geri dönüşüm yoluyla ekonomiye tekrar kazandırılmaktadır. Belediyemize 30 bin lira da gelir getiren tekstil kumbaraları olmadan önce bu atıklara çöpe atılıyordu” dediler.

21 Ton Elektronik Atık

İzmit Belediyesi ekiplerince 2018 yılı içinde yaklaşık 21 ton elektronik atık toplandı. İçerisinde cıva gibi ağır metaller bulunan eski televizyon, buzdolabı, bilgisayar, çamaşır makinası gibi atıklar toplanarak ayrıştırma merkezinde parçalara ayrılarak çevre kirliliğinin önüne geçiliyor. Belediye Yetkilileri, vatandaşların ev ve işyerlerindeki elektronik atıkları 318 00 77 numaralı telefonu arayarak görevlilere aldırabileceklerini söylediler.

Atık Piller

İzmit Belediyesi atık pillerin çöpe atılarak toprağın, havanın, suyun kirlenmesinin de önüne geçen çalışmalar yapıyor. Şehrin yüzlerce noktasına konulan atık pil kutularında toplanan kullanılmış piller çevreye zarar vermeyecek şekilde depolanıyor. Başta okullar olmak üzere ev ve işyerlerinden bir yıl içinde 5 ton 100 kilogram pil toplandığı kaydedildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ilçeler arası atık pil toplama yarışmasında İzmit Belediyesi birinci sırada yer alıyor.

Hurda Araç ve Lastikler

İzmit Belediyesi’nin örnek alınan çevre çalışmaları arasında hurda araçlarla ömrünü tamamlamış lastiklerin toplanması da yer alıyor. Belediye ekiplerince, boş arazilerden, mahalle aralarından bir yıl içinde 14 ton 100 kg. atık lastik toplanarak geri dönüşümü sağlandı. Ekiplerce ayrıca insan ve çevre sağlığı açısından tehlike oluşturan mahalle aralarındaki hurda araçlar da tek tek toplanıyor. 2018 yılı içinde yol kenarlarına, boş alanlara terkedilen 223 hurda aracın çekiciler yardımıyla kaldırıldığı kaydedildi.

 -
 -
 -
 -