Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
14°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

MÜDÜRLÜKLERİMİZ

Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Sevtap CENGİZ
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdür Vekili

Duyurular

KAMUOYUNA DUYURULUR

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 610

Yahya Kaptan Mahallesi’nde yapımı gerçekleştirilen ve geçmiş dönem yönetimince mahkemeye taşınan SGK binasıyla ilgili olarak bazı internet sitelerinde İzmit Belediyesinin, Yahya Kaptan Toplu Yapı Yönetimini icraya verdiği haberleri gerçeği yansıtmamaktadır.

Geçmiş dönemlerde yargıya taşınan sürecin ardından mahkeme Yahya Kaptan Toplu Yapı Yönetiminin aleyhinde ilam vekalet ücreti takdir etmiştir. Yasa gereğince karar vekalet ücreti avukata aittir. İcra takibinde alacaklı her ne kadar belediye diye yazılsa da alacağın asıl hak sahibi avukattır. Ve yasa gereğince avukata “Bu vekalet ücretini alamazsın, icra takibine koyamazsın” denilememektir.

Konu doğrudan bizim işlemimiz ve sorumluluğumuz olmasa da tarafımıza Toplu Yapı Yönetimi tarafından iletilince davayı takip eden Avukattan bilgi alınmıştır. Alınan bilgiye göre söz konusu dava sonuçlanınca Yahya Kaptan Toplu Yapı Yönetiminin avukatı alacaklı avukata mahkemece hükmedilen vekalet ücretinin ödeme yapılacağını beyan etse de ödeme hiçbir zaman yapılmamış. Yine iki avukat arasındaki görüşmeler bizim uhdemizde ve bilgimizde gerçekleşmemektedir. Bu sürecin üzerine hak sahibi avukat vekalet ücreti için icra takibi başlatmıştır. Bu takip asla İzmit Belediyesinin başlattığı takip değildir.

Bunun üzerine İzmit Belediyesi haberde belirtildiği gibi icra takibi başlatmak bir yana, alacaklı olan avukata vekalet ücreti alacağından vazgeçmesi için ricada bulunmuştur. İzmit Belediyesi, Yahya Kaptan Toplu Yapı Yönetiminin daha fazla mağdur olmaması için elinden geleni yapmış ve tarafımızca yapılan telkinlerin sonucu alacaklı avukat icrayı durdurarak Yahya Kaptan Toplu Yönetimini borçtan ibra etmiştir.

Kısacası İzmit Belediyesi gelen yoğun tepkilerden dolayı değil, Yahya Kaptan Toplu Yapı Yönetiminden gelen ricalar ile mağduriyetin sonlanması için alacaklı olan avukattan ricada bulunarak, Avukatın vekalet ücreti hakkından vazgeçmesini sağlayan taraf olmuştur.

İzmit Belediyesi olarak, kentimizin tüm paydaşlarının hak ve hukukunu korumaya, mağduriyet yaşanmaması için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz.

Doğru bilgilendirme adına basına ve kamuoyuna duyurulur.