Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
4°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

MÜDÜRLÜKLERİMİZ

Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Sevtap CENGİZ
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdür Vekili

Haberler

İZMİT’TE ORGANİK TARIM KONUŞULDU

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 2023
İZMİT’TE ORGANİK TARIM KONUŞULDU

Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği, Tohum Takas Şenliği ve Organik Tarım paneli düzenledi. 41 Burda AVM’nin giriş katında düzenlenen etkinlikle vatandaşlara önemli bilgiler verildi.

Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği, 41 Burda AVM’de organik tarım hakkında vatandaşı bilgilendirdi. AVM’nin giriş katında gerçekleşen Tohum Takas Şenliği ve Organik Tarım panelinin konuşmacılığını Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Metin Turan, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Çiğdem Çağlayan ve organik tarım üreticisi Organik Berrin Ertürk yaptı.

Vatandaşlar tarafından ilgi ile takip edilen panele, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak ve İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra çok sayıda ilgili katıldı. Panelde kimyasal gübrelerin zararları, organik gübre kullanımı ve organik beslenme konularında katılımcılara bilgiler aktardı.

Ürünleri Koruyamıyoruz

Panelde konuşan Genetik ve Biyomühendislik dalında Prof. Dr. Metin Turan “Bizim genetik kodlarımızı kodlayan en önemli etken tohumdur. Ülkemiz de 5 bin adet tohum, bakanlık tarafından muhafaza edilmektedir. Fakat bu değerli ürünleri gerektiği gibi koruyamıyoruz. Yeteri kadar koruyabilmek için kimyasal ürünler kullanılıyor” dedi.

En Önemlisi Sağlıklı Gıda

Çocukların yetişkinlerle aynı dirence sahip olmadığını belirten Turan “Bizim coğrafyamız da en önemli sıkıntı, ne nerede ne kadar gıda üretilir. Miktar ile ilgili bir planlama olmaması lazım. Öte yandan toprakta önemli bir etken. Her bir toprağın birbirinden farklı direnci var. Toprağı tavrına göre kullanmalısınız. Bizim sahip olduğumuz toprakların önemli bir kısmının ekolojisini bozduk. Bir ülkenin topluma sağlayacağı en önemli şey, sağlıklı gıdadır” diye konuştu.

Ekolojiye Zarar Vermeden

Kimyasal kullanımına değinen Turan “Bizim toprağı kullanırken organik madde içeriği yüksek kaliteli topraklar kullanmalıyız. Biz buna sahibiz fakat maalesef kullanamıyoruz. Tamam, biraz kimyasal kullan ama adım adım. Ekolojiye zarar vermeden bunu yapmalıyız. Toprağa organik besleme yaparak insan sağlığını koruyan ürünler elde etmek mümkün” ifadelerini kullandı.

Toprak Verimsizleşiyor

Panel’in bir diğer konuşmacısı olan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Çiğdem Çağlayan endüstriyel üretimin zararlarını anlattı. Kullanılan kimyasal ürünlerin toprağı verimsizleştirdiğini vurgulayan Çağlayan, zararlarını ise şu şekilde sıraladı;

“Besin yoluyla alınan zararlı kimyasal maddeleri vücudumuz alıyor ve bir daha bu maddeler çıkmıyor. Biyo çeşitliliğimiz azalıyor, tohumların dirençleri azalıyor. Üretilen ürünler sağlıklı olsun ki toplumuzu sağlıklı olsun. Şimdiki araştırmalar kimyasal olmadan üretimin mümkün olduğunu gösteriyor”

Çocuklar Hürriyet’i Seviyor

Programın devamında konuşmacılar, dinleyicilerin sorularını cevapladı. Panel konuşmacılarına teşekkür plaketi verilmesinin ardından İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, organik pazarı gezerek organik tohumları vatandaşlara dağıttı. Kendisine selam veren herkesle özel olarak ilgilenen Fatma Kaplan Hürriyet’e çocukların ilgisi gözden kaçmadı.

 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -