Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
11°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

MÜDÜRLÜKLERİMİZ

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü

Çetin DÜZGÜN
İmar ve Şehircilik Müdür Vekili

Haberler

ASANSÖR KONTROLLERİNDE BELEDİYE PAYI ALINMAYACAK

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 3346
ASANSÖR KONTROLLERİNDE BELEDİYE PAYI ALINMAYACAK

Yaklaşık 5 yıldan beri Türkiye’de asansör yönetmeliğini ilk uygulayan belediyelerin başında gelen İzmit Belediyesi, asansörlerin yıllık kontrollerini gerçekleştiren firma ile olan anlaşmasını 2 yıl daha uzattı.

İzmit’teki asansörlerin yıllık kontrolleri yaklaşık 2 yıldan beri bakanlık onaylı Royalcert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. firmasınca yapılıyordu. Belediyenin söz konusu firmayla 31 Aralık’ta sona erecek anlaşması 2 yıl daha uzatıldı. İzmit Belediyesi ile ilgili firma arasındaki anlaşmanın uzatılmasına dair protokol Belediye Başkan Yardımcısı Ednan Pala ile Royalcert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ömer Ömür Aydın arasında imzalandı.

KONTROLER SAYESİNDE ASANSÖRLER DAHA GÜVENLİ

İzmit Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, asansörlerin yıllık kontrolleri sırasında alınan yüzde 10’luk belediye payı da artık alınmayacak. Yetkililer, 1 Ocak-31 Ekim tarihleri arasında mahalle mahalle yapılan tarama sonucunda İzmit sınırları içerisinde 2375 adet asansör olduğunun tespit edildiğini belirterek “sadece 2017 yılı içinde 1750 periyodik muayene, 840 adet de tekrar asansör muayenesi yapılmıştır. Yapılan ilk denetimlerde 1070 asansör, kullanılması tehlike anlamına gelen kırmızı etiket, 70 asansör sarı, 320 asansör mavi, 290 asansör de yeşil etiket almıştır. Yapılan ikinci denetimlerde kırmızı etiketli 1070 asansörün 689’unun gerekli bakım ve onarımlarının yapılarak kullanıma uygun hale geldiği görülmüştür” dediler.

KAMUDAKİ ASANSÖRLER DE DENETLENİYOR

İzmit Belediyesi yetkilileri, kamu kurumlarındaki asansörlerin de denetlendiğini ifade ederek “yıl içinde kamu kurumlarındaki 148 asansörün kontrol yapılmış, 51 adet asansörün de kontrolleri yıl sonuna kadar tamamlanacaktır. Can ve mal güvenliği açısından asansörlerin yıllık kontrolü çok önemlidir. İzmit Belediyesi olarak konunun yakından takipçisiyiz” şeklinde konuştular.

 -