Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
1°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

MÜDÜRLÜKLERİMİZ

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü

Çetin DÜZGÜN
İmar ve Şehircilik Müdür Vekili

Haberler

Cedit’teki Kentsel Dönüşüm, Türkiye’ye Örnek Olacak

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 2782
Cedit’teki Kentsel Dönüşüm, Türkiye’ye Örnek Olacak

İzmit’te geniş kapsamlı olarak ilk kez Cedit Mahallesi’nde yapılacak olan kentsel dönüşüm çalışmalarının her aşamasında vatandaşlara bilgilendirmede bulunuluyor. İzmit Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü görevlileri, Cedit Mahallesi’nde kentsel dönüşüm yapılacak sokakları tek tek dolaşarak, vatandaşlara çalışmalar hakkında bilgi veriyor. Görevliler, vatandaşlarla yüz yüze görüşmelerde bulunarak konuyla ilgili anket çalışmasında da bulunuyor.

124 Dönümlük Alan

Yetkililer, Bakanlar Kurulu kararınca riskli bölge ilan edilerek kentsel dönüşüm yapılacak 124 dönümlük alandaki hak sahipliği tespiti, gayrimenkul değerleme ve analiz çalışmalarının devam ettiğini belirterek” bu çalışmalara paralel olarak hak sahipleri ile proje çalışmalarında değerlendirilmek üzere anket çalışması da başlattık. Ankette, bölgede yaşayan halkın konutlarının depreme dayanıklılık bilgileri, yaşadıkları konutların fiziki özellikleri, eksikliği düşünülen kullanımlar ile kentsel hizmetler, alanın temel sorunları, projeden beklentileri, gelir durumları, ne kadar süredir bölgede yaşadıkları, mevcut kira miktarları gibi sorular da soruluyor. Hak sahibi vatandaşlara kentsel dönüşüm isteyip istememeleri, endişeleri, yeni projeden talepleri ve düşünceleri de sorularak bunlar kayıt altına alınıyor. Vatandaşların talepleri çerçevesinde projede yaşam alanları da oluşturulacaktır” dediler.

Vatandaş İzmit Belediyesi’ne Güveniyor

Cedit Mahalle sakinleri de İzmit Belediyesi yetkililerine teşekkür ederek “yapılacak çalışmanın her aşamasında bize bilgi veriyorlar. Yapılan bilgilendirmeler sayesinde bazı kişilerin söylediği gibi kentsel dönüşümden hiç de endişe etmeye gerek yok. Bir an önce temellerin atılıp yeni evlerimize kavuşmak istiyoruz. İzmit Belediye Başkanımıza bu konuda güveniyoruz. Çünkü bizleri mağdur etmeyeceğini çok iyi biliyoruz” şeklinde konuştular.

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın Türkiye’ye örnek olacak dediği Cedit Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesinde 522 adet bina, 1145 adet bağımsız bölüm ve 408 adet parsel bulunurken, çalışmadan yaklaşık 4580 kişinin etkileneceği kaydedildi.

 -
 -
 -
 -