Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
12°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

MÜDÜRLÜKLERİMİZ

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü

Çetin DÜZGÜN
İmar ve Şehircilik Müdür Vekili

Haberler

Doğan, Akçakoca’da Tarih Canlanacak

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 6800
Doğan, Akçakoca’da Tarih Canlanacak

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, mahalle inceleme gezisine Akçakoca’da devam etti. Doğan’a inceleme gezisinde Belediye Başkan Yardımcısı Serkan Yeğnidemir, daire müdürleri ve mahalle muhtarı Mehmet Şahin eşlik etti. Başkan Doğan, Akçakoca’daki meydan düzenleme çalışmalarını denetleyerek ilgililerden çalışmaların son durumu hakkında bilgi aldı.

Osmanlı’nın İzleri

Doğan, Tarih Koridoru Projesinin en önemli ayağını oluşturan Akçakoca Meydan Düzenleme çalışmalarının dörtte üçünün tamamlandığını belirterek “Akçakoca Mahallesi bizim için tarihi değeri çok yüksek bir mahallemiz. Şehrimizin fatihlerinden Akçakoca’nın adını taşıyan mahallemizdeki çalışmaları Eylül’e kadar bitirmek istiyoruz. Burada yaptığımız çalışmalarda bir bakıma Osmanlı’nın ilk kuruluş yıllarının izlerini ortaya çıkarıyoruz. Burası, Akçakoca’nın siluetinin yanı sıra dönemin devlet adamlarının yaşatıldığı bir bölge olacak. Çalışmalar bittiğinde burası yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekecektir. Bölgede ayrıca Kapanca Sokak ve Sırrıpaşa Caddesi’ndeki cephe iyileştirmeleri de devam ediyor. Yıl sonuna kadar Akçakoca bölgesindeki çalışmaları tamamlayarak turizmin hizmetine sunacağız” dedi.

Yeni Hamam’da İnceleme

Başkan Doğan, restorasyon çalışmalarının devam ettiği Hacıhasan Mahallesi Yeni Hamam’da da incelemelerde de bulundu. Doğan, göreve geldikleri ilk günden itibaren şehirdeki yok olmaya yüz tutan tarihi değerlere sahip çıktıklarını ifade ederek” şimdiye kadar onlarca konak, çeşme, cami, hamamın restorasyonu tamamlandı. Halen bölgede restorasyonu süren eserler de var. Yeni Hamam’da bunlardan biri.  Yılsonuna kadar bu tarihi eserin restorasyonunu da tamamlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

8 Katlı Binanın Altında

İhalesi geçtiğimiz aylarda yaklaşık 868 bin Liraya ihale edilen 18. yy. da yapılan Yeni Hamamın önemli kısmı 8 katlı bir binanın altında bulunuyor. Anıtlar Kurulu’ndan izin alınarak yapılan restorasyon çalışmalarının titiz bir şekilde sürdürüldüğü hamama dışarıdan açılan yeni bir kapıyla giriliyor.

 -
 -
 -
 -