Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
0°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

MÜDÜRLÜKLERİMİZ

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü

Çetin DÜZGÜN
İmar ve Şehircilik Müdür Vekili

Haberler

Doğan, Deprem Gerçeğini Unutmayalım

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 4432
Doğan, Deprem Gerçeğini Unutmayalım

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, deprem haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Her yıl Mart ayının ilk haftasının deprem bilincinin oluşturulması ve depremlere karşı hazırlıklı olunması amacıyla Deprem Haftası olarak kutlandığını belirten Başkan Doğan "deprem kuşağında yer alan bir ülke ve şehir olarak Deprem Haftası bizim için son derece önemlidir. Kocaeli ve Düzce deprem felaketlerindeki yaşadığımız büyük kayıplar hepimizi derinden etkiledi Ne yazık ki büyük acılar insana çok şey öğretiyor. Yaşadığımız bu felaketten sonra toplumumuzun deprem hakkında öğrenmesi gereken çok şeyleri olduğunu gördük. Bizler, bu fay hatları üzerinde yaşamaya devam edeceğiz. Hem de her an yeni bir deprem olasılığını bilerek. Bu nedenle yapmamız gereken en doğru şey bu felaketlerden ders alıp bundan sonraki hayatımızı ona göre düzenlemektir.

Türkiye’de İlk Kez

İzmit Belediyesi olarak kentimizin 1.derecede deprem kuşağında bulunduğunun bilincindeyiz. Bu bilinçle Belediye olarak parsel bazında zemin etütlerini hayata geçirdik. Yaptığımız bu uygulama ile belediyecilik anlamında Türkiye’de bir ilke imza atmış olduk.

Deprem Eğitimi Çok Önemli

Öte yandan İzmit halkının belediyemizden bir beklentisinin de doğal afetler hakkında eğitim olduğunu düşünerek, depremden korunmak, depremin zararlarını azaltmak, afet bilinci yüksek bir toplum oluşturmak için Doğal Afet Bilinçlendirme Eğitimlerinin startını verdik. 60 binden fazla öğrencimize deprem eğitimleri vererek bu konuda bilinçlenmelerini sağladık.

Yeni İzmit Sloganına Uygun Hareket Ediyoruz

Depremin en çok hasar verdiği yapıların, kent estetiğini bozan plansız yapılaşmalar yani kaçak inşatlar olduğunun bilincindeyiz. Bu konuda kaçak yapılaşmaya karşı büyük bir mücadele veriyoruz. Kaçak yapıya karşı verdiğimiz mücadele sonrasında vatandaşlarımızın kontrolsüz, dayanıksız binalarda oturmalarına engel oluyoruz. Ruhsatsız ve hazine arazilerine yapılan kaçak inşaatlara kesinlikle izin vermeyip, yapılanların da yıkım işlemini anında gerçekleştiriyoruz. Yeni Bir İzmit sloganımıza uygun hareket etmek durumundayız. Bunun için de hiçbir şartta kaçak yapılaşmaya göz yummuyoruz. 

Hiçbir Detay Gözden Kaçırılmıyor

17 Ağustos 1999 depreminden sonra çıkan 4807 sayılı Yapı Denetim Kanunu ile yapıların sorumluluğu otomatik olarak yapı denetim firmalarına verilmiştir. Binalarda hazır beton kullanma zorunluluğu getirilerek, belli bir standarda bağlanmıştır. Ayrıca, binalarda kullanılan demir ve beton laboratuvar tesisleri belediyelerce istenmek zorunluluğu getirilmiştir.  İzmit Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü olarak yeni yapılan inşaatlarda, ruhsatını yenileyen, tadilat yapılan, ilave inşaat yapılan tüm binalarda yasalar ve yönetmelikler gereği yapılması gereken hiçbir detayı kaçırmadan çok hassas davranarak kontrollerimizi yapıyoruz. Aynı hassasiyeti yapı denetim kuruluşları, müteahhitler ve vatandaşlarımızdan da bekliyoruz. Amacımız en az hasar ve ‘0’ (sıfır) can kaybı ile depremden kurtulmaktır.

Herkese Görev Düşüyor

Depremlere dirençli bir toplum hedefine ulaşma konusunda, bina yaptıran vatandaşlarımız ile tüm kurum ve kuruluşlarımız, sivil toplum örgütlerimize ve üniversitemize önemli görevler düşmektedir. İlimizde afete duyarlı bir kamuoyu yaratmak ve kent içerisinde afete yol açabilecek tehlikelerin azaltılabilmesi için çalışmalarda bulunan AFAD ve diğer kuruluşlara başarılar diliyor, vatandaşlarımıza doğal afetlerden uzak, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam temennisiyle sevgi ve saygılar sunuyorum." dedi.

Deprem Fotoğrafları

Bu arada İzmit Belediyesi’nin merkezi binası Belsa’da vatandaşların depreme olan duyarlılığını arttırmak için 17 Ağustos Kocaeli depreminde çekilen fotoğraflar sergileniyor.

 -
 -