Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
11°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

MÜDÜRLÜKLERİMİZ

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü

Çetin DÜZGÜN
İmar ve Şehircilik Müdür Vekili

Haberler

Doğan, Özel Sektöre de Aynı Yetkiler Verilmeli

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 3090
Doğan, Özel Sektöre de Aynı Yetkiler Verilmeli

Büyükşehir Belediyesi ve 12 İlçe Belediyesinin Teknik Başkan Yardımcılarının ve İmar ve Şehircilik Müdürlerinin katıldığı her ay bir ilçede gerçekleşen değerlendirme toplantısı, bu ay İzmit Belediyesi’nin ev sahipliğinde Ramada Otel de gerçekleştirildi. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın ev sahipliğini yaptığı toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, belediyelerin başkan yardımcıları ve imar müdürleri katıldı.

Hain Saldırıyı Ve Avrupa’yı Kınadı

Kentsel Dönüşüm ve imar konularının konuşulduğu toplantıda konuşan Başkan Doğan ilk olarak 15 Temmuz gecesindeki hain darbe girişimine değindi.  Bir insanın düşmanının ancak bu kadar haince bir eylem yapabileceğini belirten Doğan, sivil vatandaşları katleden o teröristleri kınadı.  Ülkemizde ki gezi olaylarında ayağa kalkan ve Türkiye ye demokrasi dersi vermeye çalışan ancak sivil haklın katledildiği 15 Temmuz gecesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bombalandığı o gece sessiz kalan Avrupa’yı da kınadı.

Türkiye’yle Başlayıp, Türkiye’yle Bitiriyorlar

Avrupa’nın amacının demokrasi olmadığını da belirten Belediye Başkan Doğan “ben Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Asamblesinin asil üyesi olarak beş yıldır Strazburg’a gidiyorum. Bu toplantılarda onların gerçek yüzlerini görüyorum. Bu toplantılarda yerel yönetimlerdeki demokrasiyi konuşuyoruz.  Avrupa her toplantıya Türkiye’yle başlayıp Türkiye’yle bitiriyor.

Avrupa’dan Bir Beklentimiz Olmamalı

Şu süreçten sonra bizim Avrupa’dan bir beklentimiz olmamalı. Bizim gücümüz biziz. Bu masanın etrafındakiler en iyi şekilde düşünecekler, en iyi şekilde çalışacaklar ve üretecekler. Şehrimizin imarı en iyi, en güzel şekilde olacak. Biz Avrupa’ya gittiğimizde ne güzel inşa etmişler, ne güzel yapmışlar, ne güzel binaları var, ne kadar güzel cephe yapmışlar, çatıları ne kadar güzel olmuş demek yerine biz onlardan daha güzel yaptık diyebilmeliyiz, demek zorundayız. Onların altında kaldığımız sürece ülkemiz üzerine oynanan oyunlar, yapılan seferler daha acımasız şekilde gelecek.

Ruhsat Süresi Kısaldı

Sizler çok önemli bir işin mimarlarısınız. Belediye Başkanlığına seçildikten sonra ilk olarak yine sizlerden bazılarınızın da içerinde olduğunuz bir toplantı yapmıştım.  İlk sorularımdan biride inşaat ruhsatının kaç günde verildiğiydi. Arkadaşlar yaklaşık kırk günde verildiğini söylemişti ve bende onlara çok fazla demiştim. ‘Ben bilmem inşaat ruhsatı bundan böyle bir günde vereceksiniz’ demiştim. Herkes gülüp, mümkün değil olmaz başkanım denmişti. Olacak dedim ve oldu. O günden sonra inşaat ruhsatını en kısa zamanda veren belediye olduğumuzu gururla söyleyebiliyorum.

Bedeli Ne Olursa Olsun Doğruları Söyleyin

Sizler teknik konularda uzman kişilersiniz. Bizim de yönetimin teknik konularında uzmanlığımız var. Bu iki uzmanlığı birleştirip, olmaz denilen şeyleri olduracağız. Ben şehrimin daha güzel olmasını istiyorum. Daha ileriyi gören, şartları zorlayan fikirlerinizi dile getirin, bizi zorlayın. Bedeli ne olursa olsun doğruları söyleyelim ve o doğruları şehrimizde uygulamaya çalışalım” şeklinde konuştu.

Bu Mesleği Kutsal Görüyorum

Konuşmasında yapılan çalışmaların zorluğuna da değinen İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan “bir ruhsat diyoruz ama bu ruhsatı vermek için ne işlemler yapıldığını kimse bilmiyor. Altına atılan imzanın ne kadar büyük bir sorumluluk olduğunu, o imzayı atan kişinin yıllarca o sorumluluğu taşıdığını kimse bilmiyor. Ben, şehri hem sosyal, hem estetik hem de fiziki yönünden şekillendiren bu mesleği kutsal görüyorum” dedi

Şehrin Estetiğini Ve Yeşilini Göz Önünde Bulundurun

Konuşmasında şehrim imarıyla ilgili fikirlerini de dile getiren Doğan “çalışmalarda şehrin estetiğini ve yeşilini göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Çalışırken geniş alanalar bırakma gayreti içerisinde olmamız lazım. Peki, bunu nasıl yapacağız. Ben her zaman dikey yükselmenin daha fazla olmasını savunan bir kişiyim. Kent Konut ve TOKİ bazı avantajlarını kullanarak kendine göre bazı planlamalar yapıyor, ama eğer şehrin menfaatine olacaksa biz bu yetkileri özel sektörümüze de vermeliyiz. Binaların sosyal alanlarını, yeşil alanlarını geniş tutalım, yukarıya doğru yükselelim” dedi.

 -
 -