Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
12°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

MÜDÜRLÜKLERİMİZ

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü

Çetin DÜZGÜN
İmar ve Şehircilik Müdür Vekili

Haberler

İZMİT BELEDİYESİ YOL GÖSTERİYOR

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 2297
İZMİT BELEDİYESİ YOL GÖSTERİYOR

İmar Barışı Bilgilendirme Masası Oluşturuldu

Başvuruların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca değerlendirileceği ‘imar barışı’ uygulamasında vatandaşlara yol göstermek amacıyla İzmit Belediyesi’nde oluşturulan masa büyük ilgi görüyor.

Ruhsatsız yapıların kayıt altına alınarak mevcut sorunların çözülmesi amacıyla yürürlüğe giren imar barışı uygulaması için Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın talimatıyla Belsa girişindeki Süper Hizmet Birimi’nde oluşturulan bilgilendirme masasına günde 300’den fazla kişi başvuruyor.

İmar barışından yararlanmak isteyen vatandaşlara yol göstermek amacıyla oluşturulan masada biri teknik olmak üzere 3 personel görev yapıyor.

Vatandaş Memnun

Gelen her vatandaşla yakından ilgilenen belediye görevlileri, imar barışından yararlanmak için izlenecek yol konusunda bilgilendirme ve yönlendirmede bulunuyor. ‘Yapı Kayıt Belgesi’ alınmasında vatandaşlara gerekli bilgi ve yönlendirmelerde bulunmak için oluşturulan masa, imar barışının son başvuru tarihi olan 31 Ekim 2018’e kadar faaliyette olacak.

Masaya her gün yüzlerce kişinin gelip memnun bir şekilde ayrıldığını söyleyen İzmit Belediyesi yetkilileri “gelen her vatandaşla yakından ilgileniyoruz. İmar barışının amacı ülkemizdeki milyonlarca kaçak yapıyı kayıt altına alarak önemli bir soruna çözüm bulmaktır. Belediyemize gelen vatandaşlara uygulamadan yararlanmak için neler gerektiğini ve nerelere ne şekilde başvuru yapabileceklerini anlatıyoruz” dediler.

İzmit Belediyesi’nde 25 Haziran’dan itibaren faaliyete geçirilen bilgilendirme masasına şimdiye kadar binin üzerinde vatandaşın başvurduğu kaydedildi. Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan da bilgilendirme masasını ziyaret ederek vatandaşlarla görüştü. Vatandaşlar, Başkan Doğan’a verilen hizmetten duydukları memnuniyeti dile getirerek teşekkür ettiler.

Son Başvuru 31 Ekim

Türkiye genelinde 13 milyondan fazla vatandaşı ilgilendiren imar barışından yararlanmak isteyenler 31 Ekim 2018 tarihine başvurularını e-devlet üzerinden veya Kocaeli Valiliği’ndeki Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden yapılabiliyor.

Başvurularda vatandaşlar öncelikle bağlı bulundukları belediyelerden emlak rayiç bedeliyle ilgili belge alacaklar. Belgeyi alan vatandaşlar, kullandıkları kaçak yapının fotoğrafını çekecekler. E-devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar kendilerine en yakın postaneden e-devlet şifresi almak zorundalar. E-devlet şifresi bulunan vatandaşlar internetten e-devlete girerek buradan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilgili sayfa üzerinden gerekli bilgileri doldurarak başvurularını yapabiliyorlar. Başvuru sırasında kaçak yapının fotoğrafını da eklemek zorunluluğu bulunuyor. Başvura yapanlara 24 saat içinde başvurunun kabul edildiğine dair ve ne kadar ödeme yapmaları konusunda cep telefonlarına SMS bilgilendirmesinde bulunuluyor. Ayrıca ödenecek tutarın hangi bankaya yatırılacağı konusunda da bilgilendirme yapılan vatandaşlar en geç 31 Aralık 2018 tarihine kadar bu ödemeyi yaparak kayıt belgelerini yine internet üzerinden alacaklar. Bu belge ile kaçak yapılar kayıt altına alınarak su, elektrik ve doğal gaz açım gibi işlemler yapılabilecek.

8 Haziran’da başlayan imar barışı için şimdiye kadar 2 milyona yakın kişinin başvuruda bulunduğu kaydedildi.

 -
 -
 -
 -