Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
12°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

MÜDÜRLÜKLERİMİZ

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü

Çetin DÜZGÜN
İmar ve Şehircilik Müdür Vekili

Haberler

İZMİT’TE 2370 ASANSÖRÜN KONTROLÜ YAPILDI

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 1206
İZMİT’TE 2370 ASANSÖRÜN KONTROLÜ YAPILDI

İzmit’te bir yıl içinde 2370 adet asansörün kontrolü yapıldığı açıklandı.

İzmit Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 2018 yılı içinde kontrolü yapılan asansörlerden 1495’i kırmızı, 132’si sarı, 446’sı yeşil, 297’si de mavi etiket aldı.

Her Asansöre Kimlik Numarası

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Asansör Yıllık Kontrol Faaliyetleriyle ilgili tebliğine göre, asansörlerin yıllık muayene ve kontrolleri belediyelerin kontrolündeki A tipi muayene kuruluşları tarafından yapılıyor. İzmit Belediyesi’nin de asansörlerin muayene ve kontrolleri için bakanlık onaylı A Tipi muayene kuruluşu olan Royalcert firması ile anlaşması bulunuyor. Yasa gereği, asansörler, monte edildiği ve kullanıma açıldığı tarihten itibaren yıllık muayene yaptırmak zorunda. Yıllık kontrolü yapılan her asansöre "kırmızı, sarı, mavi veya yeşil renkli" bir bilgi etiketi yapıştırılıyor. Yıllık kontrolü yapılan her asansörün bir de kimlik numarası bulunuyor.

Kırmızı Etiket Tehlike Demek

Kırmızı renkli etiket can ve mal güvenliği açısından yüksek risk taşıyan asansörlere, sarı renkli etiket, kabul edilebilir seviyede risk oluşturan asansörlere, mavi renkli etiket hafif kusurlu asansörler,  yeşil renkli etiket ise uygun olan asansöre asılıyor.

Yetkililer, kırmızı renkli bilgi etiketi yapıştırılan asansörlerin, can güvenliği için tespit edilen uygunsuzluklar giderilinceye kadar kullanım dışı bırakıldığını söylediler. Sarı renkli bilgi etiketi yapıştırılan asansörler, bir yıl içinde uygunsuzlukları gidermek zorunda. Sarı etiketli asansörlerde mevcut uygunsuzlukların bir yıl içinde giderilmediğinin tespit edilmesi durumunda bu asansörlere de kullanılamaz anlamına gelen kırmızı etiket yapıştırılıyor.

İzmit Belediyesi, Türkiye’de asansör kontrollerini yapan ilk belediyelerin başında geliyor. 4 yıl içinde İzmit’te kontrol edilen asansör sayısının 8553 olduğu kaydedildi. Yetkililer, ilk kontrolü yapılan asansörlerin bir süre sonra tekrar kontrol edildiğini de ifade ederek “vatandaşların can ve mal güvenliği açısından önemli olan asansör kontrollerini belirlenen program çerçevesinde sürdürüyoruz” şeklinde konuştular.