Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
0°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

MÜDÜRLÜKLERİMİZ

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü

Sinem GÜLENÇ
Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü

Haberler

ÇOCUKLARA 23 NİSAN'DA VİDEOLU ŞİİR YARIŞMASI

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 475
ÇOCUKLARA 23 NİSAN'DA VİDEOLU ŞİİR YARIŞMASI

Okul öncesi, ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklar arasında ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Şiir Okuma Yarışması’ düzenleyen İzmit Belediyesi çocuklara ‘videolu’ bayram yarışması heyecanı yaşatacak

İzmit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Şiir Okuma Yarışması düzenliyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği 23 Nisan 1920’den 9 yıl sonra Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara adanan bu özel günün yıldönümünde İzmit Belediyesi pandemi koşullarında yarışma yapıyor. Tüm dünya çocuklarına ulusal egemenlik ve barış temelinde bayram yaptıran ilk ve tek ülke olan Türkiye’nin Kültürel Miras Kenti İzmit’te çocuklar, 23 Nisan heyecanını şiir okudukları videolarla paylaşacak, coşkusunu kazandıkları bisiklet, scooter ve çeşitli ödüllerle yaşayacak.

Online Videolu Yarışma

Dünyada ve ülkemizde etkisini sürdüren Covid-19 salgını sebebiyle yarışmayı online olarak internet üzerinden düzenleyen İzmit Belediyesi pandeminin 23 Nisan coşkusunu ve heyecanını yaşamaya, paylaşmaya engel olamayacağını vurgulayacak. ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ temalı şiir okuma yarışmasına okul öncesi, ilkokul ve ortaokul seviyesindeki çocuklar katılabilecek. Daha önce ödül almamış ve herhangi bir işlem görmemiş tek bir video ve tek bir şiir ile yapılacak başvurular http://siiryarismasi.izmit.bel.tr/  adresi üzerinden İzmit Belediyesine ulaştırılacak.

Başvurular Başladı

Yarışmaya katılan öğrenciler http://siiryarismasi.izmit.bel.tr/adresinde bulunan başvuru formunu dolduracak. Öğrencinin velisi kişisel elektronik posta adresi üzerinden çocuğunun yarışmaya katılması konusunda rızasının olduğunu Elif.ASLAN@izmit.bel.tr adresine gönderecek. Her yarışmacı kendi bilgileri ve şiir okuduğu videosunu ile yarışmaya katılabilecek. Başkası adına katılım tespit edildiğinde videosu değerlendirmeye tabi tutulmayacak. 6 Nisan’da başlayan başvurular 18 Nisan 2021 Pazar günü saat 23.59’da sona erecek.

Sonuçlar 22 Nisan’da

20-21 Nisan tarihleri arasında seçici kurul tarafından değerlendirilecek olan videolardan dereceye girenler 22 Nisan’da belediyenin resmi internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından ilan edilecek. Sonuçlar ayrıca yarışmacıların başvuru formunda belirttiği iletişim kanallarından kendilerine bildirilecek. Pandemiden nedeniyle ödül töreni yapılamayacak. Dereceye giren yarışmacılara ödülleri sosyal mesafe kuralları dikkate alınarak teslim edilecek. Yarışma şartnamesini okuyup kabul eden yarışmacıların videoları belediyenin resmi internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından paylaşılacak.

Değerlendirme Kriterleri 

Yarışmanın değerlendirme kriterlerinde; vurgu, durak ve tonlamayı kullanma, beden dilini (jest ve mimikleri) kullanma, şiirin temasının kavranması ve hissettirilmesi, şiire katılan yorum (özgünlük), sahne hakimiyeti (genel duruş), telaffuz, dil kullanımı, şiir diline uygun okuma, şiirin ezgisine göre okuma (armoni, müzikal yapı), ezbere okuma, heyecan kontrolü ve okuma hızına önem verilecek.

Birincilere Scooter ve Bisiklet

Okul Öncesi yarışmacıların birincisine; scooter, ikincisine; dikkat kodlama kiti, üçüncüsüne ise etkinlik seti verilecek. İlkokul kategorisindeki; birinciye scooter, ikinciye mikrofonlu kulaklık, üçüncüye ise 64 GB USB Bellek hediye edilecek. Ortaokul kategorisinde ise birinciye bisiklet, ikinciye akıllı bileklik, üçüncüye ise USB Bellek 64 GB verilecek.

Yarışmanın Seçici Kurulu

Yarışma seçici kurulunda; Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Esra Sazyek, Arş. Gör. Durmuş Ongun, İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Arş. Gör. Dr. Ali Murat Varlı ve Aydili Sanat Derneği Başkanı ve Aydili Dergisi Kurucusu Suat Özdemir ile gazeteci-şair-yazar Ruhan Odabaş olacak.