Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
12°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

MÜDÜRLÜKLERİMİZ

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü

Sinem GÜLENÇ
Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü

Haberler

İZMİT ÇARŞISI’NIN DUYARLI ÜRETİCİLERİ ADİL ÜRETİCİ UNVANI ALIYOR

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 197
İZMİT ÇARŞISI’NIN DUYARLI ÜRETİCİLERİ ADİL ÜRETİCİ UNVANI ALIYOR

İzmit Belediyesi ile Good4Trust işbirliğinde hayata geçirilen, ekolojik ve sosyal açıdan adil üreticilerin yer aldığı İzmit Çarşısı’nda çevreye duyarlı üreticiler Adil Üretici ve Azimli Üretici unvanlarını aldı

İzmit Belediyesinin yerel ekonomik kalkınmayı hedefe alarak Good4Trust işbirliğinde hayata geçirdiği İzmit Çarşısı, bir yandan hızla büyümeye ve gelişmeye devam ederken bir yandan da üreticileri de adil üretime teşvik ediyor. Tüm Kocaeli’den gelen başvurularla kısa zamanda 128 üreticiye ulaşan İzmit Çarşısı’nda ekolojik ve sosyal açıdan adil üreticiler, pek çok kategorideki ürünlerini farkındalık sahibi, iyiliğe, insana ve doğaya önem veren ‘türeticiler’ ile buluşturuyor.

Üreticiler Onurlandırılıyor

Üreticilerle yakın temasta olan İzmit Çarşısı ekibi, dönüşüm görüşmeleri ile üreticileri daha iyiye yönlendiriyor, teşvik ediyor. Şeffaf tedarik zinciri, çevreye duyarlı materyal kullanımı ve kadın istihdamı sağlama gibi önemli kriterleri yerine getiren üreticiler, alanında uzman kişilerden oluşan konsey üyeleri tarafından değerlendirilerek Adil Üretici unvanı alıyor. Bu konuda çalışmalar yapan ve kriterleri kısmi olarak tamamlamış üreticilere ise Azimli Üretici unvanı veriliyor.

Adil Üreticiler Belli Oldu

Uzun süren konsey değerlendirmeleri sonucunda, İzmit Çarşısı üreticilerinden YD Yaşam Dostu ve Lavandenur ‘Adil Üretici’ oldu. Ata tohumlarından elde ettiği buğdayları taş değirmende öğüterek çeşitli unlar üreten ve bu unlardan yaptığı katkısız ekmek ve erişte gibi mamulleri tüketicilere sunan, Mehmet Tevfik Kerkeser ve Mahir Aras’ın birlikte yürüttüğü YD Yaşam Dostu, Adil Üretici unvanı aldı. Genç kadın çiftçi Ayşenur Duysak ise İzmit Gedikli Köyü’nde kendi lavanta bahçesinden hasat ettiği lavantaları, ürün haline getirerek tüketicilere sunması nedeniyle Lavandenur markası ile Adil Üretici olmaya hak kazandı.