Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
4°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

MÜDÜRLÜKLERİMİZ

Kırsal Hizmetler Müdürlüğü

Şafak ÜZÜMOĞLU
Kırsal Hizmetler Müdürü

Haberler

2.Tarımsal Ürünler Festivali Başladı

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 4165
2.Tarımsal Ürünler Festivali Başladı

İzmit Belediyesi tarafından bu yıl 2.si düzenlenen ve 2 gün sürecek Tarımsal Ürünleri Festivali başladı.

Doğu Kışla Gençlik Parkı yanındaki alanda gerçekleştirilen festivalin açılışına İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan, AK Parti İzmit Kadın İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Demirtaş, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Köylü Milletin Efendisi

Ziraat Odası ile ortaklaşa düzenlenen festivalin açılışında konuşan Başkan Doğan “bu bir eğlence festivali değil. Bu dönemlerde eğlenmek de çok içimizden gelmiyor. Ülkemizin içte ve dışta vatan hainleri ve düşmanlarla amansız mücadelesi sürerken bizlerde bu mücadeleye, dualarımız, hizmet ve çalışmalarımızı son sürat arttırarak destek veriyoruz. Bu festivalin anlamı budur. Köylü milletin efendisidir. Toprağı işleyip, ülkeye ürün süren herkes milletin efendisidir. Kocaeli sanayi kenti, nerede tarım yapılır, hayvancılık yapılır ki, bu işlere eğiliyoruz diyenlere söylüyorum, yüzde 20 tarım alanımız var ama Türkiye’nin birçok yerinden daha verimli topraklarımız olduğunu unutmayalım. Elimizdeki bütün tarımsal gücü, potansiyeli iyi kullanırsak, Kocaeli’miz, hem kendisine hem de çevresine fayda sağlayacak bir tarım ve üretim merkezi haline geliriz. Cumhurbaşkanımız, hükümetimizin çizgisinde hareket ederek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’nü kurduk. Veteriner hekimimiz, ziraat mühendisimiz köylümüzün emrindedir. Tarla yollarını açıyor, su kanallarını onarıyor, çeşmeleri yeniliyor, köylerdeki tarihi değerlere sahip çıkıyoruz. Bu tür organizasyonlarla, şehir halkına, kör ürünlerini, organik ürünleri cazip hale getiriyoruz. İzmit Belediyesi olarak yeni bir organik pazarı faaliyete geçireceğiz. Organik üretici ister şehirde olsun, isterse köyde olsun ürünlerini en iyi şekilde değerlendirecek. Festivalin ülkemizin tarım ve tarım ürünlerinin yetiştiriciliği ve tüketimi anlamında katkısı olması dileğinde bulunmasını diliyorum” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, köylülere her zaman destek olduklarını söylerken Ziraat Odası Başkanı Karaaslan da destekler için teşekkür etti. Konuşmaların ardından stantlar gezildi.

Renkli görüntülerin yaşandığı festival kapsamında İzmit Belediyesi ile Ziraat Odası tarafından vatandaşlara tarım ve hayvancılıkla ilgili bilgilendirmeler yapılıyor. Tema Vakfı, Ekolojik Yaşam Derneği İzmit Şubesi de festivalde yer alıyor.

Kurulan stantlarda köylüler domates, biber, patlıcan, kavun, karpuz, üzüm, ceviz, fındık gibi ürünlerini sergileyip satıyorlar. Köy ile kentin buluşmasını amaçlayan festivalde, tarım ve hayvansal ürünlerin yanı sıra tarım araç gereçleri de sergileniyor.

 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -