Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
12°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

MÜDÜRLÜKLERİMİZ

Kırsal Hizmetler Müdürlüğü

Şafak ÜZÜMOĞLU
Kırsal Hizmetler Müdürü

Haberler

Doğan, Köylümüz Olmadan Anadolu’da Kalamayız

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 3279
Doğan, Köylümüz Olmadan Anadolu’da Kalamayız

İzmit Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından köylerde düzenlenen bilinçlendirme eğitimleri devam ediyor. Ziraat teknikeri Sedat Acar tarafından Solaklar’da verilen ceviz yetiştiriciliği ve bakımı konulu eğitimi İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Başkan Yardımcı Güray Oruç, İzmit İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Karakaş, İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan, Kırsal Hizmetler Müdürlüğü Koordinatörü İsmail Gün ile muhtarlar ve çok sayıda vatandaş takip etti.

Devlet Destekliyor

Ziraat teknikeri Sedat Acar, İzmit ve çevresinin ceviz yetiştiriciliği açısından çok uygun olduğunu belirterek “Kocaeli’nde ceviz yetiştiriciliğine ilgi her geçen gün artmaktadır. Devletin de desteklediği ceviz yetiştiriciliği artık bir geçim kapısı haline geldi. Toprak seçiminin çok önemli olduğu ceviz yetiştiriciliğinde fidan seçimi, toprak hazırlama, fidan dikimi, sulama, gübreleme, budama, aşılama ve hasat çok önemlidir. Uzun ömürlü bir ağaç olan ceviz çok çabuk gelişir. Çiftçiler, ceviz ekiminden önce mutlaka toprak analizlerini yaptırmalı, hangi toprağa hangi tür ceviz dikileceği konusunda bilgi sahibi olmalılar. Bilgisizce yapılacak ceviz dikiminde istenen verim elde edilemez ve boş yere hamallık yapılmış olunur. Verimli ve kaliteli ceviz yetiştiriciliği konusunda uzman kişilerden mutlaka destek alınmalıdır. Çiftçiler için İzmit Belediyesi bu anlamda büyük bir şanstır” dedi. 

Köylümüzün Emrindeyiz

Başkan Doğan da yaptığı konuşmada “Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’nü ilk kuran belediyeyiz. Bir taraftan tarımla ilgili, hayvancılıkla ilgili, ziraat ile ilgili çalışmaları sürdürüyoruz, bir yandan da köylerimizin daha iyi şartlara ulaşmasına çalışıyoruz. Köylerimizin gelişmiş ülkelerdeki köylerden aşağı kalmaması için yoğun bir çaba içindeyiz. Biz bu konuda çalışırken, özellikle yeni gelen neslin de bunu sahiplenmesini istiyoruz. Ben de bir köylü çocuğuyum. Bu çalışmaları bir yandan sizlere görevimiz olduğu için yaparken bir yandan da ülkemizin gelişip kalkınması için yapmaktayız. Kim ne derse desin, köylerimiz dünden daha iyi durumdadır. Yapılanları yeterli görmüyoruz. Bugün iyi olmamız yetmez. Yarınlarda köylerimizin daha da iyi olmasını istiyoruz. Hükümetimiz, Büyükşehir Belediyemiz, İzmit Belediyesi olarak biz ve odamız sizlerin emrindedir. Türkiye’nin en modern hayvan pazarını kuruyoruz. Köylümüz ürettiğini satsın diye köylü pazarımızı açtık. Semt pazarlarında köylülerimizin daha fazla haklarını kullanması için uğraşıyoruz.

Ülkemizin Geleceği İçin

Yarınlar çok önemli. Nerede olursak olalım, sanayinin ve teknolojinin merkezi Kocaeli’nde olalım, tarım olmadan, çiftçimiz olmadan, köylümüz olmadan biz Anadolu’da kalamayız. Ülkemiz üzerine her zaman oyunlar oynanmaktadır. Bu oyunun adı dün başkaydı bugün başka. Hepsinin amacı aynı. Köyümüzün toprağından ne kadar fazla ürün çıkarırsak, ne kadar dış güçlere az bağlanırsak, ne kadar zengin olur ekonomik gücü elde edersek o kadar Anadolu toprağı bizim olmaya devam eder. Ziraatı, tarımı ülkemizin geleceği açısından önemsiyoruz” şeklinde konuştu. Doğan, bu tür eğitimlere önem verdiklerini ve bilinçlendirme eğitimlerinin artarak devam edeceğini de söyledi.

 -