Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
1°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

MÜDÜRLÜKLERİMİZ

Kırsal Hizmetler Müdürlüğü

Şafak ÜZÜMOĞLU
Kırsal Hizmetler Müdürü

Haberler

İZMİT MODERN HAYVAN PAZARI’NA İLGİ YOĞUN

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 1976
İZMİT MODERN HAYVAN PAZARI’NA İLGİ YOĞUN

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan Türkiye’de bir ilk imza atarak kurbanlıkların satışlarını köprü altlarından, mahalle aralarından alarak modern bir hayvan pazarında topluyor.  

SATIŞ ALANLARI BİR GÜNDE TÜKENDİ

29 Ağustos tarihinde hayvan kabulüne açılacak olan hayvan pazarına vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. 1 gün içerisinde kurban satış alanlarının tamamına yakının alıcı bulduğu pazarda küçükbaş hayvan satış yerleri 2 bin TL’den satışa sunulurken, büyükbaş hayvan satış yerleri ise 3 bin TL ile 5 bin TL arasından satışa sunuluyor. 

29 AĞUSTOS’TA HAYVANLAR KABUL EDİLECEK

Kurban Hizmetleri Komisyonu’nun aldığı karara göre geçtiğimiz sene Çayırköy Mahallesi’nde belirlenen alanda  yapılan hayvan satışının bu yıl hayvan pazarında yapılacağını hatırlatan Belediyenin Zabıta Müdürlüğü yetkilileri, Çayırköy  mahallesindeki eski alanda hayvan satışı yapmak isteyenler için cezai işlem uygulanacağına da  vurgu yapıldı. Yetkililer, Kurban Bayramı’ndan 15 gün önce kurban pazar alanına hayvan getirilmeyeceğinin de altını çizerek; zabıta, emniyet ve jandarma ekipleri tarafından bölgedeki denetimlerin titizlikle gerçekleştirileceğine vurgu yapıldı. Yetkililer, kurbanlık hayvanların 29 Ağustos tarihinden itibaren İzmit Belediyesi Modern Hayvan Pazarı’na alınacağını da ifade etti.

PAZARDA HER ŞEY DÜŞÜNÜLDÜ

20 bin metrekarelik araziye kurulan modern hayvan pazarının 4 bin metrekaresini kapalı alan oluşturmakta. İzmit halkının ve kurbanlık hayvan satıcılarının en iyi koşullarda kurban alışverişini yapması için inşa edilen pazar içerisinde hastalık şüphesi taşıyan hayvanların muhafaza edileceği karantina padokları, alım satım kantarları, giriş ve çıkışta araçları tamamen temizleyen eden dezenfekte tünelleri, misafir yatakhaneleri, soyunma ve duş odaları, mescit, mutfak, idari birimler, TIR parkı, samanlık,  gebe hayvanların tespiti için gözlem bölümleri, sızdırmazlık esasına göre düzenlenmiş çevre kirliliği yapmayan gübre çukuru, yağmur ve temizlik sularının tahliyesi için yapılmış kanallar yer alıyor.

 -