Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
1°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

MÜDÜRLÜKLERİMİZ

Kırsal Hizmetler Müdürlüğü

Şafak ÜZÜMOĞLU
Kırsal Hizmetler Müdürü

Haberler

KÖYLÜLERE KOYUN YETİŞTİRİCİLİĞİ ANLATILIYOR

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 1371
KÖYLÜLERE KOYUN YETİŞTİRİCİLİĞİ ANLATILIYOR

İzmit Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından köylerdeki bilinçlendirme eğitimleri devam ediyor.

Şimdiye kadar çok sayıda köyde binlerce kişiye tarım, hayvancılık başta olmak üzere çeşitli konularda bilgilendirmede bulunan Kırsal Hizmetler Müdürlüğü yetkilileri Sarışeyh ve Gökçeören köylerinde koyun yetiştiriciliğini anlattılar.

Veteriner Hekim Gökhan Kılıç tarafından verilen eğitimde eti, sütü, yapağı ve derisi ile insanların en önemli ihtiyaçlarını karşılayan koyunun dünyanın her yerinde yetiştirildiği gibi ülkemizin de hemen hemen her bölgesinde yetiştirildiği ifade edilerek “koyunculuk meraya dayalı bir hayvancılık kolu olduğundan, ilk şartı da iyi bir meraya sahip olmaktır. Meralar sürü büyüklüğüyle uyumlu kapasitede, düz ya da az eğimli ve hayvanlar için güvenli olmalıdır. Mera bakım ve yönetimi (amenajmanı) koyun yetiştiricisinin ana ve öncelikli işlerinden biri olmalıdır” dedi.

Yararlı Oldu

Veteriner Hekim Kılıç, koyun ağılları ve ağıl kurulurken dikkat edilecek hususlar, ağıllardaki havalandırmanın ve zemin yapısının önemi, stres ve hayvan refahının verim üzerindeki etkileri, koyun ırkları ve bölgelere göre ırkların dağılımı, koyunculuk işletmesinde yapılacak işlerin yıllık programlanması, koç katımı, sağım, koyun ve keçilerde meme hastalıklarının nedenleri, kırkım, koyunlarda vücut kondisyon skoru ve sürü yönetimi konularında da bilgilendirmede bulundu. Soru cevap şeklinde geçen bilgilendirmenin oldukça yararlı geçtiğini söyleyen köylüler” eğitim için Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ve emeği geçenlere teşekkür ettiler.

 -
 -