Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
11°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

MÜDÜRLÜKLERİMİZ

Kırsal Hizmetler Müdürlüğü

Şafak ÜZÜMOĞLU
Kırsal Hizmetler Müdürü

Haberler

Tavşantepe’de Ceviz Yetiştiriciliği Anlatıldı

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 2234
Tavşantepe’de Ceviz Yetiştiriciliği Anlatıldı

İzmit Belediyesi’nin köylerdeki bilgilendirme eğitimleri devam ediyor.

Belediyenin Kırsal Hizmetler Müdürlüğü organizasyonuyla gerçekleştirilen son eğitim Tavşantepe Mahallesi’nde yapıldı. Ceviz yetiştiriciliği ve bakımı konulu eğitimi Ziraat Teknikeri Sedat Acar verdi. Acar, cevizin dünden bugüne kadar ki durumu, fidan seçimi, bahçe kurma, toprak hazırlama, fidan dikimi, sulama, gübreleme, budama, aşılama, cevizin hasat ve pazarlaması konularında detaylı bilgi verdi.

Yoğun Katılım

Programa, İzmit Belediyesi Başkan Yardımcıları Mehmet Örgev, Serkan Yeğnidemir, Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaarslan, İzmit Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürü Mustafa Şener, Zabıta Müdürü Nihat Kaymak, Park ve Bahçeler Müdürü Ayhan Varol, Bilgi işlem Müdürü İsmet Kunttaş, Kırsal Hizmetler Müdürlüğü Sorumlusu İsmail Gün ile KAMADER yönetim kurulu ve üyeleri katıldı.

Bilgi Verildi

Ziraat Teknikeri Sedat Acar, “Piyasasını çiftçi belirliyor. Satışı gayet rahat. kuruyemiş olarak en pahalı meyve. Araziler uygunsa, Kocaeli olarak köylerimizde bu bitkiyi değerlendireceğiz. Bir dönüme maksimum 33 tane ceviz dikiliyor. Yabani çeşitler, yerli aşılı cevizler ve ithal çeşitler var. Cevizin dikileceği toprağın uygunluğu kontrol edilmeli. Drenaj çok önemli. Ceviz suyu sevmez, kök bölgesi havalı duracak” şeklinde bilgiler verdi. Vatandaşlarla da İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan tarafından başlatılan bu uygulamadan memnun olduklarını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

 -