Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
14°C
ETKİNLİK TAKVİMİ
Birlikte Başardık...
Çalışmalarımız
Diğer Çalışmalarımız
ÇALIŞMALARIMIZ / AKÇAKOCA MEYDAN PROJESİ

AKÇAKOCA MEYDAN PROJESİ

Tarih Koridoru Projesi kapsamındaki Akçakoca Mahallesinde meydan düzenleme çalışmaları tamamlandı. 

Yaklaşık 4500 metrekarelik alandaki çalışmalarda su deposunun kuzey bölümünde bulunan trafo kaldırılarak bu alan sert zemin ve yeşil alan olarak yeniden düzenlendi. Bu alanın doğusunda bulunan tescilli ağacın çevresi de düzenlenerek dinlenme ve oturma bölümü oluşturuldu. Eski muhtarlık binasının olduğu ada da yeşil alan ve sert zemin olarak yeniden düzenlendi. Kot düzenlemesiyle meydanın yol ile ilişkisi kademeler yapılarak sağlanarak bu kademeler içerisinde seyir terasları oluşturuldu. Su deposunun doğusunda bulunan yürüyüş yolunun kot düzenlemesi yapılarak meydana bağlandı.

Yollar Trafiğe Açıldı

Yol kaplamaları tamamlanana meydanda yollar araç trafiğine açıldı. Meydanda  sanatsal çalışmalarla Şeyh Edebali, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi, Haymana Hatun gibi devlete, topluma ve dine önderlik yapmış, Beyliği devlet teşkilatına oradan da imparatorluk düzeyine taşımış önemli şahsiyetlerin rölyef, baskı ve öğütlerine yer vererek toplumsal bilinçlenmeyi, geçmişi bir görsel tarih olarak gelecek nesillere aktarmak amaçlandı. 


TÜRKİYE’NİN EN ÜNLÜ SANATÇISI TARAFINDAN YÜRÜTÜLÜYOR

 

Uluslararası platformlarda önemli çalışmalara imza atan Türkiye’nin en ünlü seramik sanatçılarından Cahide Erel tarafından yürütülen Akçakoca Mahallesi Kuruluş Yolculuğu Sanat çalışmaları, meydan projesinin önemine önem katacak. Yapılan çalışmalarla Akçakoca Meydanı tarih kokacak. Açık hava müzesi niteliği taşıyan bu alan, mevcut anıtlarıyla bir bütünlük sağlamış ve buradaki tarihsel dokularla birlikte birbirini tanımlayan ve tamamlayan bir yapı haline gelecek.


TURİSTLERİN DİNLENME MEKÂNI OLACAK

 

İzmit’in tarihi yerleşim bölgelerinden birinde bulunan Akçakoca Meydanı çevresinde sivil mimari örneklerinin yanı sıra kuzeyinde Osmanlı Dönemine ait Akçakoca Dere Cami ve Süleyman Paşa Hamamı bulunmaktadır. Tarihi yapılar arasından yamaca doğru uzanan yol, Kale İçi Bölgesinin içerisinden de geçerek Şehitlik Korusuna kadar uzanmaktadır. Bu nedenle Meydan Tarih Koridoru boyunca yapılacak turistik gezilerin dinlenme mekânı olarak kullanılacaktır. Bu alan bu anlamıyla tarihsel bir sürecin canlı bir kanıtı ve yaşayan bir yönü olarak günümüz ve gelecek nesillere, geçmiş kültürümüzün aktarılması, toplumsal bilinçlenme, tarihe ve geçmişimize dair bilgilerin hafızamızda görsellik olarak kalmasını sağlamak gibi birçok yönden önemli mesajlar verecektir.

Fotoğraf Galerisi