Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram youtube
17°C
ETKİNLİK TAKVİMİ
Sizin için çalışıyoruz. Tam 152 proje...
Çalışmalarımız
Diğer Çalışmalarımız
ÇALIŞMALARIMIZ / TARİH KORİDORU

* Süleyman Paşa Hamamı, Butik Otel, Yeşil Konak, Sarı Konak, Elbeyoğlu Konağı, Basın Müzesi, Yılmazlar Evi, Ahilik Derneği Konağı, KİHMED Derneği Konağı’nın restorasyonunu bitirdik.

TARİH KORİDORU PROJELERİ

RESTORASYON ÇALIŞMALARI TAMAMLANANLAR YAPILAR

 

1-KÜLTÜR TEPESİ

2011 yılında yapımı tamamlanan ve halkın kullanımına açılan kafeterya, dinlenme alanları, manzara seyir terasları, süs havuzları ile yıllardır ihmal edilen alan mevcut atıl görünümünden kurtarılarak halkımızın kullanıma açıldı. Hazırlanan özel aydınlatma projesi ile şehrin sembolü Saat Kulesi ve Atatürk Heykeli, Türkiye’nin en yoğun kullanılan ulaşım ağı olan d-100’den gece ve gündüz görünür hale getirildi.

2-KAPANCA SOKAK VE ÇEVRESİ

A-AHİLİK DERNEĞİ KONAĞI

1979 yılında tescil edilen ve 19. Yüzyıl sivil mimarlık örneği olan konak, İzmit Belediyesi- İl Özel İdare ortaklığı ile restore edilerek halkın hizmetine sunulmuştur. Konak, Ahi Evran Derneği olarak kullanılmaktadır.

B-ZELİHA KADIN ÇEŞMESİ

1783 yılında Zeliha Hanım tarafından yaptırılan çeşme dikdörtgen planlı olup kapanca sokaktaki evin terasına gömülü olarak bulunmaktadır. İstanbul K.T.V.K.K.’nun  03.07.2014 tarih ve 3448 sayılı kararı ile tescillendi.

C-KİHMED KONAĞI

19. yüzyıl döneminden kalma konak, 1995 yılında tescillenerek, Toki-İzmit Belediyesi işbirliği ile 2012-2013 yılları arasında onarıldı ve KİHMED Konağı olarak hizmet vermekte.

D-BASIN MÜZESİ KONAĞI

19. yüzyıl döneminden kalma konak, 1995 yılında tescillenerek, 2012 yılında İl Özel İdare-İzmit Belediyesi ortaklığı ile restore edilerek halkın hizmetine sunuldu. Türkiye’de büyük ilgi çeken ve nadir koleksiyon örnekleri bulunan basın müzesine her geçen gün ilgi artmaktadır.

E- SU SARNICI

19.yy geç Osmanlı dönemi dıştan kare planlı tek katlı inşa edilen su sarnıcı 1979 yılında tescillenmiş olup İzmit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kontrolünde 2012 yılında restore edilerek koruma altına alındı.

F- BUTİK OTEL

1979 yılında tescillenen ve 19 yüzyıl döneminden kalma bina İzmit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kontrolünde 2012-2014 yılları arasında restore edilerek koruma altına alınmıştır. Kapanca sokak ve çevresi dahil olmak üzere İzmit in İlk butik otel fonksiyonu verilen sivil mimarlık örneği yapı unvanına sahiptir.

G-YILMAZLAR KONAĞI

Geç Osmanlı-Erken Cumhuriyet dönemi mimari özellikleri olan yapı 1995 yılında tescillenerek restorasyonu İzmit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kontrolünde 2013 yılında tamamlandı. Halka açık kitap evi olarak kullanılmakta.

H-ELBEYOĞLU KONAĞI

20. yüzyıl döneminden kalma yapı 1995 tescillendi ve restorasyonu İzmit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kontrolünde 2012 yılında tamamlandı. Akçakoca Mahalle Konağı olarak hizmet vermektedir.

İ-SİRKECİLER KONAĞI

1876 yılı öncesinde inşa edildiği tahmin edilen yapı 1979 yılında tescil edildi ve Toki-İzmit Belediyesi işbirliği ile 2011-2013 yılları arasında aslına uygun olarak yeniden yapılmıştır. Tarihi konak, sanat kurslarını barındırmakta ve İZMEK kurs merkezi olarak hizmet vermektedir.

J-YEŞİL KONAK

1927 yılından kalma konak, Toki-İzmit Belediyesi işbirliği ile 2011-2012 yılları arasında aslına uygun olarak yeniden yapıldı. Belediye Müzesi ve İpek Halı Dokuma Kursu olarak hizmet vermektedir.

K-KABARAN ÇEŞME

18. yüzyıl döneminden kalma çeşme İzmit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kontrolünde restorasyonu yapılarak, 2012 yılında kullanıma açıldı.

3-AKMEŞE IŞIK ÇEŞMESİ

1827 yılında yapılan çeşme, 2013 yılında İzmit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kontrolünde restorasyon çalışmaları tamamlanarak kullanıma açılmıştır.

4-NEBİ HOCA TÜRBESİ

2013 yılında İzmit Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan türbe ziyarete açılmıştır.

5-SADIKLAR TÜRBESİ

Köy halkı tarafından yüzyıllardır korunan kabirler İzmit Belediyesi tarafından 2014 yılında onarılarak ziyarete açıldı.

                                     DEVAM EDEN PROJELER

1-KÜLTÜR TEPESİ 2.ETAP

Tarih Koridoru Projemiz kapsamında,  Kültür Tepesi Projemizin 2.etabını oluşturan üzerinde Kasr-ı Hümayun (Saray Müze) ,Paşalar Dairesi, Redif ve Atatürk Müzesi ve İmaret Camii gibi anıtsal tescilli eserlerin yer aldığı, 219 ada 1 parselin hazırlanmakta  olan Kültür Tepesi 2. Etap Projesi’nde tarih, sanat ve kültürün iç içe yaşanacağı bir alan tasarlanmakta. Çalışmalar  devam etmektedir.

2-AKÇAKOCA MEYDANI

Günümüzde kentsel sit alanı içerisinde yer alan Akçakoca Meydanı çevresi, özgün dokusunu kısmen koruyabilmiştir.  Meydan çevresinde sivil mimari örneklerin yanı sıra kuzeyinde Akçakoca Dere Camii ve Süleyman Paşa Hamamı bulunur. Meydan yaklaşık 4500 m2 alana yayılır. Su deposunun kuzey bölümünde bulunan trafo kaldırılarak bu alan sert zemin ve yeşil alan olarak yeniden düzenlenmiş, pergolalar ile oturma bölümleri oluşturulmuştur. Bu alanın doğusunda bulunan tescilli ağacın çevresi de bir düzenleme yapılarak bir dinlenme ve oturma bölümü oluşturulmuştur. İhalesi yapılan alanda uygulama çalışmaları devam etmektedir.

 

3-KAPANCA SOKAK SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA

İzmit kentinin 19. yüzyıl mimarisi ve kent dokusu özelliklerini barındıran nadir sokaklarından biridir. Geçmişte İzmit’in sokaklarında yaygın olarak kullanılan Arnavut kaldırımı taşları Kapanca Sokakta korunarak orijinal haliyle kullanılmıştır. Proje kapsamında 11 adet tescilli 6 adet tescilsiz yapı bulunmaktadır. 6 adet Tescilsiz binaların cephe iyileştirme çalışmaları tamamlanmıştır. 8 adet tescilli yapının restorasyon çalışmaları tamamlanmış, 3 binanın restorasyonuna yakın zamanda başlanacaktır.

4-SIRRI PAŞA CADDESİ SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA

Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu onaylı sokak sağlıklaştırma projesi ile Kapanca Sokağın ve Akçakoca Meydanı’nın tarihi ve mistik dokusuna uygun düzenlenerek kentin kültür aktivitelerinin yapıldığı turizmin geliştiği cadde kimliği kazandırılacaktır. Yakın zamanda ihalesi yapılacak olan sokakta çalışmalar başlayacaktır.

5-PAŞASUYU SU KEMERİ

Paşa Suyu suyolu tipik bir Roma suyolu kalıntısıdır. M.S. 111-113, günümüzde de mevcut olan 19 kemer yapılarak İzmit’e su getirilmiştir. Kaynağa yakın 4 kemer için restitüsyon, restorasyon ve çevre düzenleme projeleri hazırlanmakta.

6-İÇ KALE SURLARI-KARABURÇ

İç kale surlarından günümüze ulaşmış tek örnek olan Karaburçtur. 1951yılında yapının korunması kararı alınmıştır. Proje çalışmaları tamamlanan yapının yakın zamanda restorasyonuna başlanacaktır.

7-YENİ HAMAM

Hacıhasan Mahallesi Sırrıpaşa Caddesi Yeni Hamam Sokak’ta bulunan 18 yüzyılında inşa edilen 2013 yılında mülkiyeti İzmit Belediyesi’ne geçen anıtsal tescilli hamamın rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri koruma kurulundan onaylatılmış olup yakın zamanda restorasyon çalışmalarına başlanacak.

8-İNBAYIRI SARNICI

M.S 3. yüzyyıl da Roma İmparatorluğu döneminde yapılan ve ve Paşa suyu kemerinden beslenen sarnıç için istimlak çalışmaları devam etmekte.

9-BULDUK KÖYÜ CAMİİ

20. Yüzyıl döneminden kalma caminin onarımı için rölöve-restitüsyon-restorasyon projeleri hazırlatılmış ve Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne gönderilmiştir.

10-BAĞLICA ORTAKÖY IŞIKLI CAMİİ

mülkiyeti İzmit Belediyesi’ne ait olan, 1954 yılında tescillenen, Orhan Gazi dönemi Cuma Camii yapım özelliğine sahip olan çant(d)ı tekniğiyle inşa edilmesi sebebiyle çok önemli bir mimari eserdir.

11-BAÇ BİNASI

İzmit Belediyesi tarafından 2014 yılında istimlak çalışmaları başlatılan 19. Yüzyıldan kalma tescilli yapının rölöve –restitüsyon-restorasyon projeleri hazırlanmakta.

12-NEBİ HOCA KÖY ÇEŞMESİ

Aslına uygun restore edilecek olan çeşmenin restorasyonunda uygulama sırası; niteliksiz eklerden ve çimento harç müdahalelerinin temizlenmesi, malzeme kaybı olan taş veya tuğlada özgün malzeme ile tamamlama, derz onarımı ve cephe temizliği sırasıyla yapılacaktır. Restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları devam etmektedir.

 

13-ÇAĞIRGAN KÖYÜ ÇEŞME

Çağırgan Köyü’nde Roma döneminden kalma ve 2014 yılında tescillenen çeşme için proje hazırlıkları devam etmekte.

 

14-  4 ADET SİVİL MİMARLIK ÖRNEĞİ PROJENİN ÇALIŞMALARI DEVAM ETMEKTEDİR.

190 ADA 1 PARSEL SİVİL MİMARLIK ÖRNEĞİ

190 ADA 3 PARSEL SİVİL MİMARLIK ÖRNEĞİ

190 ADA 5 PARSEL SİVİL MİMARLIK ÖRNEĞİ

189 ADA 18 PARSEL SİVİL MİMARLIK ÖRNEĞİ 

Fotoğraf Galerisi